Άκρως επιτυχημένο ήταν το ντεμπούτο του νέου ομοσπονδιακού προπονητή της Εθνικής Ελπίδων, Γιώργου Σίμου, στον πάγκο του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.

Η «γαλανόλευκη» συνέτριψε με 5-0 εκτός έδρας το Λιχτενστάιν, σημειώνοντας την πρώτη νίκη της στον 4ο προκριματικό όμιλο του EURO U21 2021-23.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 1-0 στο ημίχρονο με γκολ του Χριστόπουλου στο 39ο λεπτό, αλλά στο δεύτερο μέρος «σφυροκόπησε» τους γηπεδούχους σημειώνοντας άλλα τέσσερα τέρματα, με τους Μαχαίρα (55΄), Μπότο (61΄), Ζαγαρίτη (65΄) και Σαρδέλη (73΄).

Για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, που έφτασε στους 4 βαθμούς, ήταν ο δεύτερος αγώνας. Στον ίδιο όμιλο, εκτός του σημερινού αντιπάλου και της Κύπρου, που μετρούν από ένα παιχνίδι, μετέχουν επίσης και οι αντίστοιχες ομάδες των Πορτογαλίας, Ισλανδίας και Λευκορωσίας.

Λιχτενστάιν: Φόζερ, Ουντεράινερ, Ντούτσακ (69΄ Μπούχελ), Χίλτι, Τζέγκερ, Κραντζ (80΄ Νέουζους), Μπεκ, Λούτσινγκερ, Χάσλερ (65΄ Τσουπ), Νέτζερ (80΄ Ριτς), Γκάσνερ (69΄ Εντενμπέργκερ).

Ελλάδα: Τζολάκης, Λύρατζης, Διαμάντης, Χριστόπουλος Ι., Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος (80΄ Σουρλής), Τσιγγάρας (70΄ Ευθ. Χριστόπουλος), Ιωαννίδης, Μπότος (80΄ Λόλης), Μαχαίρας (62΄ Εμμανουηλίδης), Πινακάς (69΄ Σαρδέλης).