Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, προκειμένου να υπερασπιστεί την έδρα της με 4-0, απέναντι στην Σοσιεδάδ, την οποία και πλησίασε στον 1 βαθμό, με το πέρας του δεύτερου μέρους της 25ης αγωνιστικής της LaLiga.

Οι γηπεδούχοι, μετά την χαμένη ευκαιρία που είχαν να ανοίξουν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο (δεν αξιοποίησαν το πέναλτι στο 32΄), ανέβασαν στροφές στην επανάληψη, με τον Βίβιαν να βρίσκει δίχτυα στο 68΄ και τον Σανσέτ να σφραγίζει ουσιαστικά το «τρίποντο» στο 72΄. Χωρίς να κατεβάσουν ταχύτητα, οι Βάσκοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 80΄, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μουνιαΐν στο 89΄.

Η 25η αγωνιστική:

Έλτσε-Ράγιο Βαγεκάνο 2-1 (77΄ Καρίγιο, 84΄ Μιλά – 52΄ Φραν Γκαρθία)

Γρανάδα-Βιγιαρεάλ 1-4 (61′ πεν. Μίλα-35′ πεν., 39′, 81′ πεν. Ντανζούμα, 90’+ Γκόμεζ)

Οσασούνα-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-3 (3′ Φέλιξ, 59′ Σουάρες, 89′ Κορέα)

Κάντιθ-Χετάφε 1-1 (45+3′ Νεγρέδο – 6′ πεν. Μαγιοράλ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Αλαβές 3-0 (63′ Ασένσιο, 80′ Βινίσιους, 90+1′ πεν. Μπενζεμά)

Εσπανιόλ-Σεβίλλη 1-1 (50′ Νταρντέρ-36′ Μιρ)

Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 1-4 (52′ Σολέρ-23′, 38′ Ομπαμεγιάνγκ, 32′ Ντε Γιονγκ, 63′ Πέδρι)

Μπέτις-Μαγιόρκα 2-1 (25΄ Μορένο, 83΄πεν. Γουιλιαν Χοσέ – 75΄ Μουρίκι)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σοσιεδάδ 4-0 (68΄ Βίβιαν, 72΄ Σανσέτ, 80΄ Γουίλιαμς, 89΄ Μουνιαΐν)