Τη μεγαλύτερη έκπληξη στην φάση των «16» και ίσως μέχρι τώρα στη διοργάνωση έκανε η Μιράντες, η οποία νίκησε εντός έδρας με 3-1 τη Σεβίλλη και την «πέταξε έξω» από το Copa del Rey στην φάση των «16».

Το γεγονός ότι βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας της La Liga 2, δεν εμπόδισε το συγκρότημα του Ιραόλα να πάρει μία τεράστια πρόκριση για τους προημιτελικούς, όπου δεν υπάρχει άλλη ομάδα μικρότερης κατηγορίας, πλην των κορυφαίων του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «σκοράρουν» τους Ανδαλουσιάνους στο πρώτο 30λεπτο, όταν και προηγήθηκαν με 2-0, χάρις σε ισάριθμα τέρματα του Άιας, έχασαν πέναλτι στο 54΄ με τον Πένια, αλλά κατάφεραν να πετύχουν κι άλλο γκολ στο 85΄ με τον Ρέι. Η ομάδα του Λοπετέγκι ήταν… αόρατη στον αγωνιστικό χώρο και το μόνο που κατάφερε ήταν να σκοράρει στις καθυστερήσεις με τον Νολίτο.