Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καϊκούτ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, η Κέρκυρα επιβλήθηκε με ανατροπή 3-1 την Τετάρτη του Εργοτέλη στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Οι Ηράκλειώτες, οι οποίοι παρατάχθηκαν με υπηρεσιακό προπονητή τον Γιάννη Ταουσιάνη, μετά την απομάκρυνση του Δερμιτζάκη, προηγήθηκαν στο 38ο λεπτό με γκολ του Φίντελεφ.

Εντούτοις εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Καϊκούτ ισοφάρισε σε 1-1 (52΄, ενώ διαμόρφωσε και το τελικό 3-1 (67′), τέσσερα λεπτά μετά το γκολ του Μαρκόβσκι (63΄).

Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά από το σημερινό αποτέλεσμα ο Εργοτέλης που τελείωσε το ματς με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Χαντί (89′), παρέμεινε στην τελευταία θέση, όπου συγκατοικεί με τη Νίκη Βόλου, με μόλις επτά βαθμούς.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Ο Εργοτέλης μπήκε πιο αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο πεντάλεπτο είχε προλάβει να κάνει τρεις τελικές προσπάθειες με τον Γιουσούφ (μία απέκρουσε ο Σέτκους και δύο κατέληξαν άουτ).

Οι Φαίακες στο 13ο λεπτό απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Καβουσάκη, ο οποίος απέκρουσε το σουτ του Κόντου, ενώ στο 17΄ η ομάδα του Ηρακλείου φλέρταρε με το 0-1, με τον Ρέντζα, ωστόσο ο Σέτκους αρχικά και ο Βενέτης στη συνέχεια απομάκρυναν τον κίνδυνο.

Η Κέρκυρα, μετά το πρώτο 20λεπτο κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και απείλησε εκ νέου με ένα επικίνδυνο σουτ του Καϊκούτ στο 33΄(απέκρουσε ο Καβουσάκης).

Πέντε λεπτά αργότερα πάντως ο Εργοτέλης ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Γιουσούφ σέντραρε, ο Φίντελεφ έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Αργεντινός αμυντικός με σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Στο ημίχρονο ο Μιχάλης Γρηγορίου ανακάτεψε την τράπουλα κι έκανε δύο αλλαγές με τον ένα εκ των νεοεισελθόντων, Ανδρεόπουλο να έχει συμμετοχή στη γρήγορη ισοφάριση της Κέρκυρας.

Πιο συγκεκριμένα από δική του βαθιά μπαλιά ο Κόντος έφυγε μπροστά με καλές προϋποθέσεις και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Καϊκούτ, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει στο 52΄.

Το γκολ αυτό άλλαξε τελείως την ψυχολογία και οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι δύο εκτελέσεις κόρνερ του Χαβίτο και εύστοχες κεφαλιές, του Μαρκόβσκι στο 63΄ και του Καϊκούτ στο 67΄.

Το 3-1 παρέμεινε ως το τέλος, με την Κέρκυρα να παίρνει τρεις πολύτιμους βαθμούς και να απομακρύνεται από τη ζώνη του υποβιβασμού, τη στιγμή που ο Εργοτέλης (που τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Χαντί στο 89΄) παραμένει ουραγός και συμπληρώνει δέκα ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Κίτρινες: Μαραγκός, Καϊκούτ, Γκόμες – Φίντελεφ, Χαντί, Μπαμ Μπαμ