Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει «ποδαρικό» με το… δεξί στη Super League, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 την Κυριακή στο ΟΑΚΑ με τον τυπικά γηπεδούχο Λεβαδειακό, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του νέου πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση, αργώντας να μπουν στο κλίμα του ματς, κι έτσι κόντρα στη ροή του αγώνα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την κεφαλιά του πρώην αμυντικού τους, Ηλία Κώτσιου στο 77ο λεπτό.

Στο 83′ ο Πράνιτς με εκτέλεση πέναλτι αλά Πανένκα (το κέρδισε ο Ατζαγκούν από τον Μαχαίρα)  ισοφάρισε σε 1-1, ωστόσο παρά την πίεση που άσκησε στη συνέχεια η ομάδα του Αναστασίου δεν άλλαξε κάτι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μπεργκ τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 58ο λεπτό από τον Ατζαγκούν.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι παίκτες του Αναστασίου από ό,τι φαίνεται είχαν μείνει στην εμφατική νίκη με 4-1 επί της Μιντιλαντ, καθώς έμειναν στη σκιά του καλού τους εαυτού στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Το «τριφύλλι» ήταν εντελώς άχρωμο και άνευρο στο πρώτο 45λεπτο και δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τον -σαφώς πιο ορεξάτο, πιο οργανωμένο και σε κάποιες περιπτώσεις πιο επικίνδυνο- Λεβαδειακό, που προσπαθούσε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις.

Οι «πράσινοι» από την πλευρά τους απειλούσαν με σέντρες από τα δύο άκρα, ωστόσο οι τυπικά γηπεδούχοι Βοιωτοί αμύνονταν υποδειγματικά, κι έτσι ο Στρατηλάτης δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» ανέβασαν κάπως την απόδοσή τους, ωστόσο στο 58ο λεπτό έχασαν το μεγάλο τους «όπλο», τον Μάρκους Μπεργκ, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από το ματς.

Η ομάδα του Αναστασίου είχε ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα όπου έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες, με τον Καρέλη στο 65′ και τον Ατζαγκούν στο 68′, ωστόσο στη συνέχεια είδε τον νόμο του ποδοσφαίρου να εφαρμόζεται εις βάρος της, καθώς δέχτηκε γκολ από τους Βοιωτούς.

Και μάλιστα αυτό προήλθε από έναν πρώην παίκτη της, τον Ηλία Κώτσιο, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 77ο λεπτό με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της παλιάς του ομάδας.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε άλλη επιλογή από το να βγει μπροστά καταφέρνοντας να ισοφαρίσει στο 83′. Ο Ατζαγκούν βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Μαχαίρα, ο διαιτητής Θάνος έδωσε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Πράνιτς με εκτέλεση αλά Πανένκα (σ.σ.: σκαφτό στη μέση της εστίας).

Στα τελευταία λεπτά οι «πράσινοι» προσπάθησαν να κάνουν την ολική ανατροπή, πετυχαίνοντας ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα να χάσουν δύο πολύτιμους βαθμούς με το… καλημέρα στο νέο πρωτάθλημα.

Λεβαδειακός-Παναθηναϊκός 1-1

Γκολ: 77′ Κώτσιος (Λεβαδειακος), 83′ πεν. Πράνιτς

Κίτρινες: Τομάς, Βούκσεβιτς, Κονέ, Στρατηλάτης, Μαχαίρας, Ζίτο – Ζέκα, Μπούρμπος

Λεβαδειακός (Σάββας Παντελίδης): Στρατηλάτης, Νικολακάκης, Κώτσιος, Πρόζιτς, Τομάς, Πίντερ (74′ Μαχαίρας), Βούκσεβιτς, Κονέ (88′ Μάγκας), Ορτέγκα, Ζίτο, Γουόρντεν (58′ Γιακουμάκης).