Την πρώτη νίκη του στην εφετινή Super League 2 πανηγύρισε την Παρασκευή (11/11) ο ΠΑΟΚ Β΄ που επιβλήθηκε 1-0 της ΑΕΛ στο γήπεδο του Μακεδονικού, σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική του Α΄ ομίλου.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία πήρε τους τρεις βαθμούς χάρη στο γκολ που σημείωσε στο 31ο λεπτό ο Γκορντεζιάνι, ο οποίος αποβλήθηκε στο 47΄ με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης.

Οι Θεσσαλοί είχαν στη συνέχεια το αριθμητικό πλεονέκτημα, ωστόσο δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία. Η μεγαλύτερη ευκαιρία των «βυσσινί» να πετύχουν ένα γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+1΄), όταν κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Πλέγας «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι.

Στο μεταξύ, χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση με την οποία «άνοιξε η αυλαία» της 2ης αγωνιστικής, καθώς Νίκη Βόλου και Βέροια αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο Πανθεσσαλικό. Η «βασίλισσα του βορρά» προηγήθηκε στο 43΄ με τον Μπουόλι, ενώ οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν στο 60΄ με το φάουλ του Μιράντα.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στον Α΄ όμιλο της Super League 2 έχουν ως εξής:

Νίκη Βόλου – ΝΠΣ Βέροια 1-1

ΠΑΟΚ Β΄ – ΑΕΛ 1-0