Ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε 69-63 του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι και έφτασε τις δέκα νίκες στην Ευρωλίγκα, μετά από 14 αγωνιστικές. Οι «πράσινοι» του Τσάβι Πασκουάλ σκαρφάλωσαν στην τρίτη θέση της κατάταξης, καθώς ολοκλήρωσαν την «διαβολοβδομάδα» της διοργάνωσης με δύο νίκες.

Πολυτιμότερος παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν ο Τζέιμς Γκιστ με 16 πόντους, ενώ ισάριθμους σημείωσε ο Ντένμον, καλύπτοντας το κενό του Νικ Καλάθη. Από τους Σέρβους, που έπεσαν στο 5-9, ξεχώρισε ο πρώην «πράσινος» Φελντέιν, ο οποίος είχε 21 πόντους, σημειώνοντας ωστόσο μόλις ένα τρίποντο σε 7 προσπάθειες.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ με ενέργεια και κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Μετά το τρίποντο του Λεκαβίτσιους (3-2) οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 13-7 με τους Γκιστ και Σίνγκλετον να κερδίζουν τη μάχη της ρακέτας. Ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με σερί 8-0 και προηγήθηκε 15-13, ωστόσο στο τέλος του δεκαλέπτου οι «πράσινοι» επανέκτησαν το προβάδισμα (20-15).

Με τον Φελνέιν να σκοράρει οι Σέρβοι προηγήθηκαν 23-22, ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους το ματς έγινε ντέρμπι. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με το «τριφύλλι» να παίρνει πόντους από τους Ντένμον, Γκιστ και Λοτζέσκι. Ο Ερυθρός έφτασε στο +4 (38-34) με τον Μπίελιτσα να πετυχαίνει γκολ-φάουλ, όμως ο Ντένμον και ο Γκιστ ισοφάρισαν. Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο ημίχρονο με 41-38, με τον Ντένμον να σκοράρει buzzer beater σουτ τριών πόντων.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βραχυκύκλωσε τον Ερυθρό Αστέρα στο τρίτο δεκάλεπτο και κυριάρχησε με αποτέλεσμα να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας. Μετά το τρίποντο του Κρις Σίνγκλετον (44-38), οι Σέρβοι μείωσαν στο καλάθι (44-42), όμως οι Αντετοκούνμπο, Λεκαβίτσιους και Ντένμον έτρεξαν ένα σερί 11-0 και έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +13 (42-55). Οι Σέρβοι μείωσαν λίγο τη διαφορά και στο 30’ το «τριφύλλι» ήταν μπροστά στο σκορ με 58-49.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το τελευταίο δεκάλεπτο με τον Αστέρα να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει στους 5 (58-53). Ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις με τους Γκάμπριελ, Γκιστ και Ντένμον και έφτασε στο +8 (66-58), διατηρώντας διαφορά ασφαλείας. Οι Σέρβοι με προσπάθειες από την περιφέρεια μείωσαν στους 3 (66-63), ενώ ακολούθησαν δύο άστοχες επιθέσεις από τον Παναθηναϊκό. Ο Ρίβερς με μία βολή διαμόρφωσε το 67-63 και αφού ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπόρεσε να σκοράρει ο Παναθηναϊκός επικράτησε με το τελικό 69-63.