Δυναμική, γρήγορη, θεαματική και ουσιαστική. Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε το ταξίδι της στο Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ της Κίνας συντρίβοντας στην πόλη Νιαντζίνγκ 85-60 το Μαυροβούνιο, σε παιχνίδι για την 6ο όμιλο.

Η «επίσημη αγαπημένη» με φοβερή προσήλωση στο πλάνο της μετέτρεψε την πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ σε μία καλή προπόνηση εν όψει της συνέχειας του τουρνουά και των αγώνων που θα δώσει στον δεύτερο γύρο του τουρνουά. Να σημειωθεί ότι η Ελλάδα χρειάστηκε πέντε λεπτά για να βρει τα πατήματά της στο γήπεδο, πάτησε… γκάζι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στη συνέχεια έριξε τον ρυθμό της. Μόλις 16 λεπτά αγωνίστηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που πέτυχε 10 πόντους.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης με 15 πόντους, το ένα κάρφωμα μετά το άλλο, 9 ριμπάουντ και 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης ήταν ο καλύτερος παίκτης. Ο Γιάννης Μπουρούσης τελείωσε το ματς με 12 πόντους, με 2/4 τρίποντα και 5 ριμπάουντ.

Οι Βούτσεβιτς και Πόποβιτς με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίοι του Μαυροβουνίου.

Επόμενος αντίπαλο της Ελλάδας είναι η Βραζιλία την Τρίτη (3/9, 15:00, ΕΡΤ Sports), ενώ το Μαυροβούνιο αντιμετωπίζει τη Νέα Ζηλανδία που ηττήθηκε από τη Βραζιλία στην πρεμιέρα στις 11:00 την ίδια ημέρα (ΕΡΤ Sports), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου.

Η Εθνική ξεκίνησε νευρικά το ματς και ήταν άστοχη στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου, ωστόσο με όπλο την πολύ καλή της άμυνα, βρήκε ρυθμό και έκλεισε την περίοδο με το υπέρ της 17-9. Για την «επίσημη αγαπημένη» ξεκίνησε να σκοράρει ο Νικ Καλάθης, ενώ τον ακολούθησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος πέτυχε και ένα άκρως θεαματικό κάρφωμα. Παπαπέτρου, Σλούκας και Πρίντεζης συμπλήρωσαν την επιθετική συγκομιδή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική ήταν πιο απελευθερωμένη και κατάφερε να κάνει ουσιαστικό το γρήγορο παιχνίδι της. Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες και η Εθνική χωρίς να χάσει τη συνοχή της στην άμυνα, σκόραρε κατά βούληση κλείνοντας το πρώτο μισό αγώνα στο υπέρ της 42-16. Χαρακτηριστικό είναι ότι το Μαυροβούνιο μετά τους εννέα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο πέτυχαν μόλις επτά στο δεύτερο. Για την «επίσημη αγαπημένη» σκορ προσέφεραν οι Γιάννης Αντετοκούνμπο, Σλούκας, Πρίντεζης, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου, Μπουρούσης και Μάντζαρης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελλάδα έβγαλε το πόδι από το… γκάζι, ενώ ταυτόχρονα το Μαυροβούνιο ανέβασε την απόδοσή του με αιχμές του Βούτσεβιτς, Ντούμπλιεβιτς και Ιβάνοβιτς. Οι Μαυροβούνιοι έτρεξαν σερί 6-0 με όπλο τον αιφνιδιασμό και μείωσαν σε 51-31 με αποτέλεσμα ο Θανάσης Σκουρτόπουλος να καλέσει τάιμ άουτ. Η Ελλάδα δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 63-38, έχοντας πλουραλισμό στο σκοράρισμα.

Τίποτα δεν μπορούσε πια να απειλήσει τους παίκτες του Σκουρτόπουλου που μετά το 63-38 στο 30ο λεπτό, πρόσφεραν θέαμα και στην 4η περίοδο φτάνοντας στο τελικό 85-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 42-16,63-38, 85-60.

Ελλάδα (Θανάσης Σκουρτόπουλς): Αντετοκούνμπο Γ. 10, Αντετοκούνμπο Θ. 8 (1), Μπουρούσης 12 (2), Καλάθης 5, Λαρεντζάκης 7 (1), Μάντζαρης 2, Παπαγιάννης 15, Παπανικολάου 2, Παπαπέτρου 4, Πρίντεζης 16 (2), Σλούκας 4, Βασιλόπουλος.

Μαυροβούνιο (Ζβέζνταν Μίτροβιτς): Μπιέλιτσα 9 (1), Ντούμπλιεβιτς 5, Ιβάνοβιτς 9 (1), Νίνταμ 5 (1), Πόποβιτς Α., Πόποβιτς Π. 11 (1), Ράντοντσιτς, Ράντοβιτς 2, Σέχοβιτς Σουάντ 3 (1), Σέχοβιτς Σεάντ 2, Τοντόροβιτς 2, Βούτσεβιτς 12.