Σε έναν από τους καλύτερους τελικούς όλων των εποχών ο Νόβακ Τζόκοβιτς επιβλήθηκε με 3-2 σετ του αειθαλούς Ρότζερ Φέντερερ και κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και πέμπτη συνολικά το τρόπαιο στο Γουίμπλεντον, φτάνοντας παράλληλα τους 16 τίτλους Grand Slam.

Στον μεγαλύτερο σε διάρκεια τελικό στην ιστορία του βρετανικού τουρνουά ο Σέρβος, No1 στην παγκόσμια κατάταξη, κατάφερε να επικρατήσει του Ελβετού με 7-6, 1-6, 7-6, 4-6, 13-12 (7-3) μετά από αγώνα διάρκειας 4 ωρών και 55 λεπτών, που ήταν διαφήμιση του τένις αλλά και… ακατάλληλος για καρδιακούς, δεδομένης της άγριας ομορφιάς του!

Το τέλος του συγκλονιστικού τελικού:

Ο 32χρονος Τζόκοβιτς. Νο1 στον κόσμο, πήρε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ σε 60 λεπτά, ενώ ο Ελβετός ισοφάρισε με άνετη επικράτηση (6-1 σε 25 λεπτά) στο 2ο σετ.

Όπως συνέβη και στο πρώτο σετ ο Νόλε πήρε επίσης στο τάι μπρέικ το τρίτο (53 λεπτά), αποκτώντας έτσι το μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη.

Εντούτοις υπολόγιζε χωρίς τον… γερόλυκο Φέντερερ, ο οποίος αν και διάγει το 38ο έτος της ηλικίας του, κατεκτησε το 4ο σετ με 6-4 (σε 40 λεπτά αγώνα).

Έτσι ο νικητής κρίθηκε στο 5ο και τελευταίο σετ, όπου οι δύο αντίπαλοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 12-12 στα γκέιμ, με τον Τζόκοβιτς να επικρατεί στο τάι μπρέικ με 7-3, κατακτώντας το τρόπαιο.

H απονομή του τροπαίου στον Τζόκοβιτς:

Όπως προαναφέραμε με αυτό το τρόπαιο ο Τζόκοβιτς έφτασε τους 16 τίτλους σε τουρνουά γκραν σλαμ.

Από την πλευρά του ο 38χρονος Φέντερερ, αν και έχασε στις λεπτομέρειες απέδειξε γιατί και αυτός (Νο 3) παραμένει στην κορυφή του παγκόσμιου τένις με 20 τρόπαια σε γκραν σλαμ στην καριέρα του, από τα οποία τα οκτώ στο Γουίμπλεντον (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012, 2017).