Το παρθενικό γκολ του 19χρονου Σάμουελ Άιλινγκ-Τζούνιορ με την πρώτη ομάδα της Γιουβέντους, χάρισε στους «Μπιανκονέρι» σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Αταλάντα με 2-0 και τους επέτρεψε να «αναρριχηθούν» στη δεύτερη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος.

Αφού γλίτωσε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο (δοκάρι ο Σκαλβίνι στο 25΄, μεγάλη ευκαιρία ο Πάσαλιτς στις καθυστερήσεις), η «γηραιά κυρία» πήρε προβάδισμα με το γκολ του νεαρού Αγγλου στο 56΄, «κλείδωσε» τη νίκη στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Βλάχοβιτς και εδραιώνεται στην πρώτη τετράδα.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Μπέργκαμο -που είχε και δεύτερο δοκάρι στο 89΄ με τον Τζαπακόστα- γνώρισε την ήττα μετά από τρεις διαδοχικές νίκες, μένει στην έκτη θέση και βλέπει τις ελπίδες της για έξοδο στο Champions League να εξανεμίζονται.