Ακόμη δύο πολύτιμους βαθμούς πέταξε η Μάντσεστερ Σίτι στη μάχη που δίνει για την κατάκτηση του τίτλου στο αγγλικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου.

Οι «πολίτες» στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με τη Νιούκαστλ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», αν και προηγήθηκαν δύο φορές στο ματς με τους «ανθρακωρύχους».

Η νέα αυτή απώλεια θα στοιχίσει στους περυσινούς πρωταθλητές, καθώς αν νικήσει αργότερα η Λίβερπουλ την Μπράιτον στο «Ανφιλντ», τότε θα μείνουν 11 βαθμούς πίσω από την κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Στέρλινγκ στο 22′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Γκουαρντιόλα, με τον Βίλεμ να απαντά για τους γηπεδούχους τρία λεπτά αργότερα.

Η Σίτι πίεσε την αντίπαλό της και στο 82′ έκανε το 2-1 με τον Ντε Μπρόινε, ωστόσο ο  Σέλβεϊ στο 88ο λεπτό  διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

To πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο 30 Νοεμβρίου

Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Σίτι 2-2 (26′ Βίλεμς, 88′ Σέλβι / 22′ Στέρλινγκ, 82′ Ντε Μπράινε)