Πραγματοποιώντας αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά ο Κολοσσός Ρόδου πέτυχε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη το Σάββατο στα Άνω Λιόσια, επικρατώντας με 85-82 της ΑΕΚ, για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την Ένωση στο «σπίτι» της, η οποία είδε το ρεκόρ της να υποχωρεί σε 3-3, την ώρα που οι «θαλασσί» έχουν ρεκόρ 4-2.

Το ρεσιτάλ του Κολοσσού από τα 6.75 ((15/29 τρίποντα), αποτέλεσε το «κλειδί» της επιτυχίας για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη, η οποία σήκωσε από την πρώτη περίοδο κεφάλι στο σκορ (16-26 στο 10΄), άντεξε στην αντίδραση της ΑΕΚ και στο τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης φρόντισε να «καθαρίσει» το «διπλό».

Συγκεκριμένα, με το σκορ ισόπαλο στο 80-80, ο Ποτ ευστόχησε στο δεύτερο τρίποντο του στον αγώνα, η άμυνα κράτησε την Ένωση μακριά από το καλάθι του Κολοσσού και στα 56΄΄ ο Ουίλιαμς χάρισε στους «θαλασσί» μαξιλαράκι ασφαλείας με λέι απ (80-85).

Οι «κιτρινόμαυροι» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 82-85 με καλάθι του Παππά στα 13΄΄, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό σκορ, καθώς το τρίποντο της ισοφάρισης από τον Φιλιππάκο στην εκπνοή βρήκε σίδερο…

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ποτ με 16 πόντους, ενώ από 14 πρόσθεσαν οι Μομίροβ και Ουίλιαμς. Στους 28 πόντους σταμάτησε το κοντέρ του Ανγκόλα από την ΑΕΚ, που δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή…

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 38-39, 63-61, 82-85

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 11 (2), Φλιώνης, Ανγκόλα 28 (4), Γκρίφιν, Χάμερ 16 (2), Πετρόπουλος, Φιλιππάκος 8 (1), Παππάς 13 (3), Μαυροειδής 2, Βαουλέτ 4.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ 14 (4), Ουίλιαμς 14 (4), Τιλί 12 (2), Σλαφτσάκης 3, Ποτ 16 (2), Ξανθόπουλος 4 (1), Μαργαρίτης 9 (2), Μπιλλής, Φλόιντ 5), Χατζηδάκης 8.