Mετά τα δύο γκολ που πέτυχε πριν λίγες ημέρες στο πρωτάθλημα Πορτογαλίας ο Κώστας Μήτρογλου έβγαλε και παλι το… όπλο του, αυτή τη φορά στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Έλληνας επιθετικός βρήκε.. δίχτυα στο 61ο λεπτό και διπλασίασε τα τέρματα της Μπενφίκα, η οποία επιβλήθηκε με 2-0 της Αστάνα για τον τρίτο όμιλο, κάνοντας έτσι «ποδαρικό με το δεξί» στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Πάντως και η Ατλέτικο Μαδρίτης «καθάρισε» το παιχνίδι στην έδρα της Γαλατασαράι και, επικρατώντας με το ίδιο σκορ της «τσιμ μπομ», έβαλε το πρώτο τρίποντο στο βαθμολογικό της σακούλι.

Από εκεί και πέρα… εφιαλτική ήταν η βραδιά για τις δύο ομάδες του Μάντσεστερ, οι οποίες ηττήθηκαν αμφότερες με ανατροπή. Για τον 2ο όμιλο η Γιουνάιτεντ, αν και προηγήθηκε στο «Φιλιπς Στάντιουμ» εν τέλει υποχρεώθηκε σε ήττα με 2-1, ενώ με το ίδιο σκορ έχασε και η Σίτι από τη Γιουβέντους για τον 4ο όμιλο στο «Ίτιχαντ».

Μάλιστα για τους «κόκκινους διαβόλους» ήταν διπλό το κακό απόψε καθώς ο Λουκ Σο στο ντεμπούτο του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ έσπασε το πόδι του μετά από σκληρό μαρκάρισμα του αμυντικού της Αϊντχόφεν, Μορένο, και αντικαταστάθηκε από τον Ρόχο, μόλις στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στα άλλα ματς των δύο αυτών ομίλων χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι, καθώς η Βόλφσμπουργκ επικράτησε με 1-0 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ενώ το «τρίποντο» κατέκτησε και η Σεβίλλη, η οποία συνέτριψε με 3-0 την Γκλάντμπαχ.

Όσον αφορά στον πρώτο όμιλο επαληθεύτηκαν τα φαβορί, καθώς η Ρεάλ με χατ-τρικ του Ρονάλντο συνέτριψε 4-0 τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, ενώ η Παρί Σεν Ζερμέν επιβλήθηκε με 2-0 της Μάλμε στο Παρίσι.