Ο Ολυμπιακός επικράτησε 95-90 της Μπασκόνια στη Βιτόρια, σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του μπάσκετ που διεξήχθη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.Ο Βαγγέλης Μάντζαρης ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ο πολυτιμότερος με 15 πόντους και ισάριθμες ασίστ. Στους 15 σταμάτησε ο Παπανικολάου, που πέτυχε την καλύτερή του φετινή εμφάνιση, ενώ 13 πέτυχε ο καθοριστικός Γκριν. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το ματς με 16/30 τρίποντα και πανηγύρισε την τρίτη νίκη του στη φετινή Ευρωλίγκα.

Το ματς στο ξεκίνημά του έχει ξέφρενο ρυθμό με τις δύο ομάδες να κάνουν εντυπωσιακές ενέργειες σε άμυνα και επίθεση και να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Χαρακτηριστικό για τον Ολυμπιακό ήταν το γεγονός ότι ο Βασίλης Σπανούλης ανέλαβε ρόλο δημιουργού και σέρβιρε έτοιμους πόντους σε Μάντζαρη και Παπανικολάου που σκόραραν συνεχόμενους πόντους. Από την άλλη, οι Ισπανοί χτύπησαν τους «ερυθρόλευκους» στο τρανζίσιον και πέτυχαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Ενδεικτικό του ρυθμού του αγώνα ήταν το υψηλό σκορ με την Μπασκόνια να προηγείται στο 10’ με 27-25.

Το σκοράρισμα στα δύο καλάθια συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο πρώτο μισό η Μπασκόνια κυριάρχησε και είχε το μομέντουμ και ξέφυγε έως και 9 πόντους (40-31) με καλάθι του Τίλι. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιδράσει και με πόντους από τους Λοτζέσκι, Παπανικολάου και Γιάνγκ μείωσε σε 40-37. Οι Λάρκιν και Μπομπουά έφεραν τους Βάσκους και πάλι σε διαφορά ασφαλείας (44-37), με τους Πειραιώτες να μειώνουν σε 50-47 με τρίποντο του Σπανούλη. Στο ημίχρονο η Μπασκόνια προηγήθηκε 52-47 με πόντους του Σενγκέλια.

Όλα τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν ντέρμπι ένα ματς παρουσιάστηκαν και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Ισπανοί με πόντους του Χάνγκα προηγήθηκαν 57-52, με τον Ολυμπιακό να γυρίζει το ματς και να φτάνει στο υπέρ του 60-59 με τρίποντο του Παπαπέτρου. Σενγκέλια και Μάντζαρης έτρεξαν ένα μίνι διαγωνισμό τριπόντων (62-66) και ο Ολυμπιακός με βολές του Σπανούλης έφτασε στο +5 (72-67). Κάποια λάθη όμως επέτρεψαν στους γηπεδούχους να σκοράρουν επτά αναπάντητους πόντους και να προηγηθούν στο 30’ με 74-72.

Στον επίλογο ο Γκριν ανέλαβε δράση στον επιθετικό τομέα και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8 πόντους (88-80). Χωρίς τους Σπανούλη και Πρίντεζη στο παρκέ το σκορ «κόλλησε» για ένα δίλεπτο, ενώ στη συνέχεια οι Βάσκοι με τον Βόιγκτμαν μείωσαν σε 90-87. Ο Έρικ Γκριν με τρίποντο και φάουλ κλείδωσε τη νίκη για τον Ολυμπιακό που επικράτησε με το τελικό 95-90.