Με break ξεκίνησε η σειρά των τελικών της Α1 χάντμπολ των γυναικών. Χάρη σε γκολ της Ντίας εννέα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Αθήνα τη Νέα Ιωνία με 19-18 (ημίχρονο 9-7) και έκανε το πρώτο -και ίσως αποφασιστικότερο- βήμα για την κατάκτηση του πέμπτου συνεχόμενου τίτλου του. Το δεύτερο ματς θα γίνει την προσεχή Τετάρτη (26/4, 17:00) στη Θεσσαλονίκη, ενώ πρωταθλήτρια θα αναδειχθεί η ομάδα που θα συμπληρώσει τρεις νίκες.

Μεγάλες πρωταγωνίστριες του αγώνα ήταν οι δύο τερματοφύλακες, Μάγδα Κεπεσίδου και Καταρίνα Τομάσεβιτς, που πραγματοποίησαν εντυπωσιακές επεμβάσεις, κρατώντας χαμηλά το σκορ του αγώνα. Τόσο η Νέα Ιωνία, όσο και ο ΠΑΟΚ είχαν δύο σοβαρές απώλειες, για τις γηπεδούχες δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού η διεθνής αριστερή εξτρέμ Χρήστα Στουγιαννίδου και για τις φιλοξενούμενες η απώλεια προέκυψε στο ξεκίνημα του ματς, καθώς μόλις στο 4’ η διεθνής πλέι μέικερ και αρχηγός Μαρία Χατζηπαρασίδου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, καθώς σε εκτέλεση πέναλτι χτύπησε με την μπάλα το πρόσωπο της Κεπεσίδου.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήλεγχε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκε 7-2 στο 20’, με τη Νέα Ιωνία να μειώνει σε 9-7 στο ημίχρονο και να πλησιάζει στο γκολ (9-8) στο 32’. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και ξέφυγε και πάλι με +4 (16-12 και 17-13) στο 49’, αλλά οι κυπελλούχες Ελλάδος με κορυφαία την Κεπεσίδου που είχε φοβερές επεμβάσεις και δύο γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο ισοφάρισαν 17-17 στο 52.

Οι δύο τερματοφύλακες σταμάτησαν πολλά σουτ με το σκορ να μην αλλάζει για αρκετά λεπτά, μέχρι το 57:53 για την ακρίβεια, όταν η Ντίας έκανε το 17-18. Η Κμίροβα ισοφάρισε στην επόμενη επίθεση για τον 18-18 στο 59:22, με την Ντίας ξανά να σημειώνει το γκολ της νίκης με φοβερή ατομική ενέργεια στο 59:52 για το τελικό 18-19.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-2, 2-4, 3-7, 4-8, 7-9 (ημχ), 10-12, 12-14, 12-15, 15-17, 17-17, 18-19

ΟΦΝΙ (Μπούνας): Μ. Κεπεσίδου 2, Μανιά 1, Μουρατίδου, Ανδρίτσου, Κοτρώτσιου, Κμίροβα 7, Κρίνιτς 4, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 2, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 2, Μπόγιανιτς, Μυλωνά, Στουγιαννίδου.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου, Μεντεσίδου 1, Βράνσιτς 2, Καπρινιώτη, Σαμολαδά, Σεβδίλη 3, Γκόμες 3, Ζενελι, Μποριζόφσκα 1, Νταμπέφσκα 1, Τομάσεβιτς, Ριμπέιρο Ντίας 3, Μπουράτο 5, Ζυγούρα, Γρκμπάβσεβιτς.