Στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική στο Ολυμπιακό τουρνουά χάντμπολ των Γυναικών (Α΄ όμιλος), η Νορβηγία νίκησε στο ευρωπαϊκό ντέρμπι την Ολλανδία με 29-27 και την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της, με την ίδια να διατηρεί το αήττητο.

Οι Σκανδιναβές πήραν διαφορά τριών τερμάτων (16-13) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη ο αγώνας «άναψε». Η Νορβηγία προηγήθηκε με τέσσερα γκολ (17-13, 18-14) αλλά οι «οράνιε» άρχισαν από εκείνο το σημείο να «ροκανίζουν» τη διαφορά και τελικά ισοφάρισαν (20-20), για να πάρουν μάλιστα και προβάδισμα (23-22) με την Ίνγκερ Σμιτς στο 47:34.

Ένα προβάδισμα που όμως δεν κατάφεραν να διατηρήσουν για πολύ, καθώς οι δύο ομάδες συνέχιζαν να συμβαδίζουν ως το 26-26. Τότε, με δύο γκολ της Κριστίν Μπρέιστελ η Νορβηγία ξέφυγε 28-26 στο 56:07, για να «γράψει» το 29-26 η Μάρτα Τόματς στο 56:56 «κλειδώνοντας» τη νίκη για την ομάδα της.

Τόσο η Νορβηγία όσο και η Ολλανδία έχουν εξασφαλίσει πρόκριση στα προημιτελικά από τον όμιλό τους.