Ο Δούκας δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να αποδράσει με βαθμούς από το Δαΐς, καθώς υπερασπίστηκε το σπίτι του, διατηρώντας το απόλυτο που τον έχει εδραιώσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7 τέρματα, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, οι παίκτες του Γιώργου Σαΐτη δεν πτοήθηκαν σε κανένα σημείο.

Με κορυφαίο σκόρερ τον Γιώργο Μάνο, ο οποίος σημείωσε οκτώ γκολ, με επιμονή, υπομονή και σωστές επιθετικές λύσεις, ροκάνισαν τη διαφορά και κατάφεραν να φτάσουν σε μια ακόμα σπουδαία επικράτηση που τους δίνει όχι μόνο βαθμολογικό αλλά και ψυχολογικό αβαντάζ ενόψει της συνέχειας.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Το συγκρότημα των Εκπαιδευτηρίων μπορεί να προηγήθηκε με 8-6(15’), όμως ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 3-6 διαμόρφωσε το 11-12 στο 25’ για να κλείσει το ημίχρονο 15-17 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Οι κακές επιλογές του Δούκα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έφεραν τη διαφορά ακόμα και στο -7 για τους «μπλε», όχι όμως για πολύ.

Με αντεπίθεση διαρκείας, οι παίκτες του Γιώργου Σαΐτη ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και έχοντας ψυχραιμία και καθαρό μυαλό έφτασαν στην κατάκτηση μιας ακόμα πολύ μεγάλης νίκης (34-33).

Άνδρες, Νέοι, έφηβοι, προπονητές αλλά και παράγοντες του τμήματος χάντμπολ πανηγύρισαν όλοι μαζί τη σπουδαία επικράτηση και έδωσαν ραντεβού στο ΟΑΚΑ στον Σαββατιάτικο αγώνα της ανδρικής ομάδας με αντίπαλο τον Άρη Νικαίας.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 34-33

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-5, 8-6, 8-9, 11-12, 15-17(ημχ.), 16-21, 19-24, 23-25, 27-28-30-31, 34-33.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Σαΐτης): Γερουλάνος 7, Παγιάτης 4, Στεφανίτσης 5, Μάνος 8, Ρουμπής, Βάρσος, Κωνσταντόπουλος, Αθανασοπουλος, Ραυτόπουλος, Βούλγαρης 1, Πουλιάσης, Κασιώνης, Βασιλόπουλος, Καρακεχαγιας 8, Μπεκιάρης 1.

Ολυμπιακός (Γιωργος Καρασαββίδης): Καρτζίδης, Κουκούλας 1, Κεμπίσογλου, Μαραμαθάς 6, Τερλετσκι, Νάκος, Καραμασιώτης 3, Μαρινάκης, Ασβεστας, Σιδηρόπουλος 2, Δεληχρήστος 8, Καραμπουρνιώτης, Μάινας 2, Τσανίνος 4, Γκένας, Λόλας 4.

Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 0/1-3/5