Σε επαναληπτικό αγώνα που θα διεξαχθεί στο «Μολινό» θα «λύσουν τις διαφορές τους», Λίβερπουλ και Γουλβς μετά το αποψινό μεταξύ τους 2-2 στο πλαίσιο της φάσης των «64» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Οι «Λύκοι» πήραν προβάδισμα με τον Γουέδες στο 26΄, γκολ για το οποίο φέρει μεγάλη ευθύνη ο γκολκίπερ των «κόκκινων», Άλισον, ωστόσο, βρήκαν τον τρόπο να φέρουν… τούμπα το ματς με τα τέρματα των Νούνιες (45΄) και Σαλάχ (52΄).

Η είσοδος του Χουάνγκ Χι-Τσαν στον αγωνιστικό χώρο στο 63ο λεπτό έμελλε ν΄ αποδειχθεί καθοριστική για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Νοτιοκορεάτης επιθετικός διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 67΄.

Ήταν η πρώτη ισοπαλία ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Γουλβς μετά από 14 αγώνες ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης (3 νίκες η Γουλβς και 11 η Λίβερπουλ) και, πλέον, η ομάδα που θα προχωρήσει στους «32» θα γίνει γνωστή μετά τον επαναληπτικό που θα δίνει στην έδρα των «Λύκων».

Στον πάγκο των γηπεδούχων έμεινε σε όλο το 90λεπτο ο Κώστας Τσιμίκας.

Η πρώτη «βόμβα» στο Κύπελλο Αγγλίας έπεσε στο Χίλσμπορο, όπου η Σέφιλντ Γουένσντεϊ, ομάδας της 1ης κατηγορίας του αγγλικού πρωταθλήματος, απέκλεισε από το Κύπελλο την ομάδα που βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League, Νιουκάστλ με 2-1!

Και τα δύο γκολ των θριαμβευτών πέτυχε ο Γουίντας στο 52΄ και 65΄, ενώ για τους «ανθρακωρύχους» μείωσε στο 69΄ ο Γκιμαράες.

Μεγάλη πρόκριση στην φάση των «32» του FA Cup πήρε η Γουέστ Χαμ στην έδρα της Μπρέντφορντ με το γκολ του Μπενραχμά στο 79ο λεπτό.