Την τρίτη συνεχόμενη και έκτη συνολικά νίκη του στην κανονική διάρκεια της Euroleague πέτυχε την Παρασκευή ο Ολυμπιακός απέναντι στην Μπούντουτσνοστ.
Οι Πειραιώτες, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, επικράτησαν με 92-70 της ομάδας του Τζίγκιτς στο ΣΕΦ, βελτιώνοντας σε 6-4 το ρεκόρ τους στη φετινή διοργάνωση.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» στο αποψινό παιχνίδι ήταν ο Ζακ ΛεΝτέι. Ο Αμερικανός άσος έκανε «πράματα και θάματα» στο παρκέ και με 28 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην ευρεία νίκη της ομάδας του.
Άξιος συμπαραστάτης του ΛεΝτέι στο παιχνίδι με τους Μαυροβούνιους ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους, με τον Πρίντεζη να προσθέτει 11.

Ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά στο παρκέ και έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Τζίκιτς να διατηρούν το προβάδισμα στην αρχή της αναμέτρησης, ωστόσο μετά το 10-13, που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Κότι Κλαρκ και μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με επιμέρους σκορ 15-7.

Ο Μπλατ ανακάτεψε πολλές φορές την τράπουλα, παίζοντας με διάφορα σχήματα (ΛεΝτέι και Πρίντεζη ή Βεζένκοφ και ΛεΝτέι), για να μπερδέψει την Μπούντουτσνοστ, ωστόσο η ομάδα από το Μαυροβούνιο έβρισκε τρόπους να σκοράρει, προσπερνώντας με 17-18 χάρη σε τρίποντο του Γκόρντιτς.
Στη συνέχεια ανέλαβε δράση στο σκοράρισμα ο Πρίντεζης, και με τους Σπανούλη και ΛεΝτέι να παίρνουν σκυτάλη επιθετικά, ο Ολυμπιακός «έγραψε» το 25-20 στο 10ο λεπτό, χάρη σε τρίποντο του Τίμα.

Στη δεύτερη περίοδο η Μπούντουτσνοστ με 6 γρήγορους πόντους έκανε το 25-26, ωστόσο ο ΛεΝτέι ήταν «καυτός» και βοήθησε την ομάδα του να απαντήσει με σερί 9-0 (34-26).

Έκτοτε, το συγκρότημα του Μπλατ επέβαλε την κυριαρχία του, χάρη στην υπεροχή του στα ριμπάουντ (21 έναντι 15 στο α΄ μέρος), την πολυφωνία στην επίθεση και στο γεγονός πως κράτησε χαμηλά στα τρίποντα τους παίκτες του Τζίκιτς.

Μάλιστα η διαφορά θα ήταν ακόμη μεγαλύτερη από το 44-37 του ημιχρόνου, αν δεν ήταν άστοχος, για μία ακόμη φορά στις βολές ο Ολυμπιακός (8/15).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ και με ένα σερί 13-0 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 (57-37), ενώ μάλιστα με τρίποντο του Παπανικολάου έφτασαν να προηγηθούν με 57-40.

Οι Σπανούλης και ΛεΝτέι, είχαν τρίποντες απαντήσεις κάνοντας το σκορ 68-49, με τον Αμερικανό στη συνέχεια να γίνεται και σύνθημα στα χείλη των φιλάθλων, όταν 34 δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί η 3η περίοδος έφτασε τους 24 πόντους, με το σκορ να είναι στο 76-51 υπέρ των Πειραιωτών.

Ο Ολυμπιακός είχε βάλει στέρεες βάσεις για την κατάκτηση της νίκης κι έτσι η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με την τιμή της διαφοράς να εκτοξεύεται ακόμη στο +27 (84-57) υπέρ της ομάδας του Μπλατ, που εν τέλει επιβλήθηκε της αντιπάλου της με 92-70.