Ο Ολλανδός διαιτητής, Μπιορν Κάιπερς, διέκοψε την Κυριακή την αναμέτρηση της Ιταλίας με την Κροατία στο «Σαν Σίρο» στο 73ο λεπτό, καθώς οι Κροάτες οπαδοί άναψαν πολλά καπνογόνα και τα έριξαν στον αγωνιστικό χώρο.

Αρχικά περίμενε για περίπου τρία λεπτά να καθαρίσει η ατμόσφαιρα, ωστόσο οι Κροάτες άρχισαν να ανάβουν νέα καπνογόνα και ο Κάιπερς πήγε στα αποδυτήρια με τους παίκτες ενώ την ίδια ώρα είχαμε και συγκρούσεις με την αστυνομία στις εξέδρες.

Περίπου επτά λεπτά μετά την διακοπή επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο διαιτητές και παίκτες και συνεχίστηκε το ματς το οποίο κατέληξε σε ισοπαλία 1-1.

Οι Ιταλοί άνοιξαν το σκορ στο 11′ με το εξαιρετικό σουτ του Καντρέβα, αλλά στο 15′ ισοφάρισε ο Ίβαν Πέρισιτς, σε ένα τέρμα που φταίει απόλυτα ο Μπουφόν, τέρμα που δεν συνάδει με την κλάση του.