Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την έβδομη νίκη του στη φετινή Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε 88-59 της Ούνιξ Καζάν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας σε παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μοίρασε το χρόνο και έδωσε ευκαιρίες σε πολλούς παίκτες, ωστόσο το «μελανό» σημείο της αναμέτρησης, ήταν ο τραυματισμός του Ντάνιελ Χάκετ, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ, περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον αμφίβολο πριν το ματς Βαγγέλη Μάνταρη στην βασική πεντάδα και από νωρίς επέβαλε τον ρυθμό του και στην ουσία δεν κινδύνεψε ποτέ από τους Ρώσους. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 13-2 και στη συνέχεια 22-9, δείχνοντας από την αρχή ότι είναι το «αφεντικό» του αγώνα. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 24-16, όμως στη συνέχεια η Ούνιξ μείωσε σε 24-20 με καλάθι του Στολ.

Ο Ολυμπιακός «έσφιξε» την άμυνα του, έτρεξε σερί 9-0 και προηγήθηκε αρχικά με 13 πόντους (33-20) και στη συνέχεια με 17 (41-24), για να «κλειδώσει» το ημίχρονο στο 43-28.

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πάτησαν περισσότερο το… γκ΄ζι και σε λιγότερο από δύο λεπτά εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά στο +26 (58-32). Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός πήρε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα με το σκορ στο 30’ να δείχνει 68-42. Στο μισά του τέταρτου του δεκαλέπτου το σκορ πήγε ακόμα και στο +35 (80-45), ενώ η νίκη ήρθε με το τελικό 88-59.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 43-28, 68-42, 88-59.