Την ήττα με 74-69 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο μικρό τελικό της Ευρωλίγκα από τη Μπαρτσελόνα. Στο ματς της «παρηγοριάς», όπως συνηθίζεται να λέγεται, οι Καταλανοί παρουσιάστηκαν καλύτεροι και πήραν την τρίτη θέση στη διοργάνωση, αφήνοντας τους «πράσινους» στην τέταρτη. Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς προφύλαξε ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ο οποίος αισθάνεται ενοχλήσεις στη γάμπα, ενώ ο Τσάβι Πασκουάλ κράτησε εκτός τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο.

Μετά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε στο σκορ με 20-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα με πιο καλές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και έφτασε τη διαφορά στους 11 πόντους. Από την άλλη, η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν περιόρισε τους Καταλανούς και έτσι το σκορ ημιχρόνου έκλεισε στο 48-37.

Λίγα πράγματα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Μπαρτσελόνα παρά το γεγονός ότι σκόραρε μόλις 10 πόντους κράτησε το προβάδισμα με το σκορ στο 58-52, ενώ νωρίτερα, οι «πράσινοι» είχαν μειώσει ακόμα και στους 5 πόντους (52-47).

Στο τελευταίο δίλεπτο ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να μειώσει στους 4 πόντους (71-67), ωστόσο η Μπαρτσελόνα επικράτησε με το τελικό σκορ στο 74-69.