Η Ατλέτικο Μαδρίτης «πέταξε» δύο βαθμούς, καθώς μετά από μέτρια εμφάνιση δεν μπόρεσε να νικήσει τη Χετάφε (1-1), στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής στη LaLiga. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προηγήθηκε με το γκολ του Κορέα (63′), αλλά οι φιλοξενούμενοι, προτελευταίοι στη βαθμολογία, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πέναλτι του Ουνάλ στο 83ο λεπτό.

Νωρίτερα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πέρε Μίγια, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ, η ουραγός της βαθμολογίας Έλτσε πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με 3-1 επί της Βιγιαρεάλ. Στο μεταξύ, η Οσασούνα πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στη Βαρκελόνη μέσα στην έδρα της Εσπανιόλ (1-1).

Μάλιστα η ομάδα της Παμπλόνα προηγήθηκε με τον Μπούντιμιρ (45′), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπρέιθγουεϊτ στο 59o λεπτό. Να σημειωθεί πως και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν στην επανάληψη με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής στις καθυτερήσεις του πρώτου μέρους των Γκάμπριελ (Εσπανιόλ) και Εζαλζούλι (Οσασούνα).