Η Ατλέτικο Μαδρίτης υπερασπίστηκε την έδρα της στις καθυστερήσεις απέναντι στην Εσπανιόλ και με το τελικό 2-1 παρέμεινε τέταρτη, τρεις βαθμούς πάνω από την Μπέτις, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τη Σοσιεδάδ στο άνοιγμα της αυλαίας της 32ης αγωνιστικής της La Liga.

Τέσσερις ημέρες μετά τον αποκλεισμό της στα προημιτελικά του Champions League από τη Μάντσεστερ Σίτι, η Ατλέτικο προηγήθηκε με τον Γιανίκ Καράσκο (52΄), πριν ο Ραούλ ντε Τομάς (74΄) ισοφαρίσει με απευθείας φάουλ, μετά από χέρι του Κοντογκμπιά, που οδήγησε στην αποβολή του.

Ωστόσο, ο Καράσκο εξελίχθηκε σε MVP του αγώνα, καθώς στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στους “ροχιμπλάνκος” από το σημείο του πέναλτι, μετά από χέρι του Ντε Τομάς, ευστοχώντας και γράφοντας το τελικό 2-1.