O Παναθηναϊκός υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της ΤΣΣΚΑ και στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ της Euroleague, που διεξήχθη την Πέμπτη στη Μόσχα, γνωρίζοντας την ήττα με 100-80 σκορ από το συγκρότημα του Ιτούδη.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς μπορεί να εμφανίστηκε βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο ματς, όπου είχε πραγματοποιήσει αποκαρδιωτική εμφάνιση, ωστόσο δεν κατάφερε ούτε σήμερα να κάνει το «break», καθώς οι γηπεδούχοι πυροβολούσαν κατά ριπάς από τα 6.75.

Έτσι οι πρωταθλητές Ελλάδας βρίσκονται με 2-0 στη σειρά και πλέον θα προσπαθήσουν να αντιδράσουν, μειώνοντας στον τρίτο αγώνα της σειράς, που θα διεξαχθεί την προσεχή Δευτέρα στο ΟΑΚΑ (21:45).

Πρώτος σκόρερ των Ρώσων ο Σόνι Γουίμς με 20 πόντους, ενώ από τους «πράσινους» των 14 λαθών ξεχώρισε ο νεαρός Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με προσωπικό ρεκόρ καριέρας σε πόντους στην Ευρωλίγκα (14).

(Τα τελευταία λεπτά του ματς)

Οι «πράσινοι» με ευχάριστη έκπληξη τον Χαραλαμπόπουλο (7π. στο α’ δεκ.) κατάφεραν να προηγηθούν στο 7ο λεπτό με 14-8, ωστόσο εν συνεχεία πλήρωσαν την αδυναμία τους στην άμυνα, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να επιδίδεται σε «βροχή» τριπόντων (4/4 με 3 Κιριλένκο, 1 Ντε Κολό) και με σερί 13-0 να κλείνει το δεκάλεπτο στο +7 (21-14).

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ιβάνοβιτς, με τον Παππά να δίνει λύσεις από την περιφέρεια και τον Μπατίστα κοντά στο καλάθι, μείωσε στο 15′ σε 29-25.

Εντούτοις οι γηπεδούχοι κατάφεραν με… μπροστάρη τον Ντε Κολό, ο οποίος είχε 9 πόντους στο δεκάλεπτο, να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, όντας στο +12 (47-35).

Οι Ρώσοι συνέχισαν να πυροβολούν από τα 6.75μ. κι έχοντας 5/10 σε προσπάθειες τριών πόντων στην τρίτη περίοδο έφτασαν στο +21 τη διαφορά (69-48), με το σκορ να είναι υπέρ τους 72-54 στο 30′, κι αφού στο 28′ ο Ιβάνοβιτς είχε περάσει στο ματς τον 16χρονο Λούντζη αντί του Διαμαντίδη, δείχνοντας ότι έχει συμβιβαστεί με την ήττα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπικής διαδικασίας, δεδομένου ότι το ροζ φύλλο είχε εξασφαλιστεί από τους γηπεδούχους, με τους «πράσινους» να πέφτουν τελικά με το τελικό 100-80 σκορ.