Ακατάλληλος για καρδιακούς ήταν ο αγώνας ρεβάνς της Σέλτικ με αντίπαλο την Σαχτέρ Καραγκάντι για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «καθολικοί» είχαν ηττηθεί με 2-0 στο πρώτο ματς, ωστόσο στον αποψινό επαναληπτικό με τέρμα του Φόρεστ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφεραν να νικήσουν 3-0 την αντίπαλό τους, παίρνοντας έτσι αυτοί το πολυπόθητο εισιτήριο για τους ομίλους.

Σημαντική συμβολή στην επιτυχία των πρωταθλητών Σκωτίας είχε ο Έλληνας διεθνής στράικερ, Γιώργος Σαμαράς, ο οποίος στο 48′ έκανε το 2-0 ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα (στο 45’+1 είχε κάνει το 1-0 ο Κόμονς).

Από εκεί και πέρα, η Μίλαν νίκησε επίσης με 3-0 την Αϊντχόφεν και πέρασε στους ομίλους (1-1 στην Ολλανδία).

Τα αποτελέσματα των πλέι οφ (ρεβάνς):

Τρίτη
Αούστρια Βιέννης
– Ντίναμο Ζάγκρεμπ 2-3 (5′ Μάντερ, 82′ Κίνεστ / 33′ Μπρόζοβιτς, 43′ Τζούνιορ Φερνάντες, 70′ Μπετσίρα) [2-0]
Βασιλεία – Λουντογκόρετς 2-0 (11′ Φάμπιαν Φράι, 79′ Φιλίπ Ντεγκέν) [4-2]
Λέγκια Βαρσοβίας – Στεάουα Βουκουρεστίου 2-2 (27′ Ράντοβιτς, 94′ Ρέζνιτσακ / 7′ Στάνκιου, 9′ Πιοβοκάρι) [1-1]
ΠΑΟΚ – Σάλκε 2-3 (52′ Αθανασιάδης, 79′ Κατσουράνης / 43′ και 90′ Σαλάι, 67′ Ντράξλερ) [1-1]
Άρσεναλ – Φενέρμπαχτσε 2-0 (25′ και 72′ Ράμσεϊ) [3-0]

Τετάρτη
Ζενίτ – Πάσος Φερέιρα 4-2 (30′ και 48′ Ντάνι, 66′ Μπουχάροβ, 78′ πέν. Αρσάβιν / 67′ Μανουέλ Ζοζέ, 83′ Καρλάο) [4-1]
Σέλτικ – Σαχτέρ Καραγκάντι 3-0 (45’+1 Κόμονς 48′ Σαμαράς, 92′ Φόρεστ) [0-2]
Μάριμπορ Βικτόρια Πλζεν 0-1 (3′ Τετσλ) [1-3]
Σοσιεδάδ – Λιόν 2-0 (67′ και 90′ Βέλα) [2-0]
Μίλαν – Αϊντχόφεν 3-0 (9′ και 77′ ΚΠ Μπόατενγκ, 55′ Μπαλοτέλι) [1-1]

*Με μαύρο χρώμα οι ομάδες που προκρίθηκαν στους ομίλους.