Την τρίτη του ήττα στους ομίλους της Ευρωλίγκας γνώρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έχασε με 71-68 από την Ζιέλονα Γκόρα στην Πολωνία, σε παιχνίδι για την τέταρτη αγωνιστική. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς παρουσιάστηκε χωρίς συγκέντρωση και χαρακτηριστικό ήταν ότι δέχθηκε 40 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ από την γραμμή των βολών είχε μόλις 13/25! Στο τέλος του αγώνα οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν, όμως οι Διαμαντίδης και Πάβλοβιτς αστόχησαν σε δύο σουτ τριών πόντων.

Η Ζιέλονα Γκόρα προηγήθηκε με 11-6 στο 4’, όμως ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 14-13 τέσσερα λεπτά μετά. Οι Πολωνοί εκμεταλλεύτηκαν την κακή ημέρα των «πράσινων» και με νέο επί μέρους 9-1 με δύο τρίποντα των Ζαμοΐσκι, Σζέφτσουκ, ξέφυγαν με 22-15. Οι γηπεδούχοι πήραν επιθετική ώθηση με σουτ έξω από την γραμμή των 6,75 μ. και ανέβασαν την διαφορά στους 12 (34-22) λίγο μετά τα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου. Από την μεριά του ο Παναθηναϊκός χάρη σε οκτώ πόντους του Πάβλοβιτς στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου μείωσε σε 40-33, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Με θετικό τρόπο ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο για τους «πράσινους», καθώς με τρίποντο του Φώτση και καλάθια του Κούζμιτς το σκορ έφτασε στο 50-45, ωστόσο οι Πολωνοί κατάφεραν να ξεφύγουν άμεσα με 10 (55-45), κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 57-49. Ο Παναθηναϊκός έδειξε στο φινάλε να αφυπνίζεται, αφού με τον Φελντέιν να πετυχαίνει τρίποντο ισοφάρισε σε 63-63 στο 37’. Ο Κόζαρεκ με δικό του τρίποντο έφερε τη Ζιέλονα Γκόρα στο 68-63, στο 1:35’ πριν το τέλος. Ο Διαμαντίδης λίγο αργότερα με τρίποντο μείωσε σε 69-68 στα 30’’, ενώ ο Τζούρισιτς ευστόχησε σε δύο βολές και απέμεναν 9,5’’ για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση. Δύο άστοχες προσπάθειες από Διαμαντίδη και Πάβλοβιτς έφεραν τον Παναθηναϊκό στο τέλος να χάνει με το τελικό 71-68.

Τα δεκάλεπτα:
19-15, 40-33, 57-49.

Ζιέλονα Γκόρα (Φιλιπόφσκι):
Μποστ 6, Ρέινολντς 7 (1), Σζέβτσικ 8 (2), Μολντοβεάνου 3 (1), Πονίτκα Μ. 13 (1), Γκρουσζέσκι, Χριτσάνιουκ 2, Ζαμοϊσκι 8 (2), Μπορόβνιακ 12, Τζούρισιτς 5, Κόσζαρεκ 7 (1).

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς):
Πάβλοβιτς 11, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 9, Φώτσης 4 (1), Ραντούλιτσα 8, Φελντέιν 15 (2), Διαμαντίδης 3 (1), Καλάθης 8 (1), Κούζμιτς 10.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του τρίτου ομίλου η Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε 72-53 της Καρσίγιακα και οδηγεί την κούρσα του ομίλου, καθώς μετρά τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Η Λοκομοτίβ στο δεύτερο μέρος πάτησε το… γκάζι και δέχτηκε μόλις 18 πόντους, με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με 19 ποντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 30-35, 52-42, 72-53

Λοκομοτίβ Κούμπαν (Μπαρτζώκας):
Ντιλέινι 15, Σίνγκλετον 2, Ντρέιπερ 5(1), Κλαβέρ 13(1), Μπίκοφ 5, Ζοζούλιν 3(1), Κολιούσκιν, Βορόνοφ 15(1), Ζούμπκοφ 7, Φεσένκο 7, Μπρόκχοφ.

Καρσίγιακα (Σαριτσά):
Ράγκλαντ 15(3), Παλάσιος 2, Αϊβερσον 12, Μπαϊγκούλ 2, Αλτιντίγκ, Κάρτερ 10(1), Κοχ, Γκονλούμ 7(1), Γκάμπριελ, Κάρτερ 3(1), Σιπαχί 2.

Η Μπαρτσελόνα τέλος πέρασε με νίκη από την Λιθουανία, αφού κέρδισε με σκορ 85-78 την Ζαλγκίρις Κάουνας. Ο Αρόγιο με 12 ποντους ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου πέτυχε 6 πόντους με 2/2 τρίποντα. Για τους γηπεδούχους ο Σεϊμπούτις πέτυχε 18 πόντους και ακολούθησε ο Βουγιούκας με 16 και 7 ριμπάουντ.

23-22, 39-45, 59-67, 78-85