Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο, καθώς επικράτησε 95-70 της Φενέρμπαχτσε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να διπλασιάσουν τις νίκες τους απέναντι στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και ανέβηκαν στην δεύτερη θέση της κατάταξης, καθώς υπερτερούν στην ισοβαθμία με τους Τούρκους.

Ο Ολυμπιακός με 13/17 τρίποντα, σημείωσε ρεκόρ σε ποσοστό ευστοχίας από τα 6.75 στην ιστορία του στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, ενώ στο ουσιαστικό κομμάτι έφτασε τις 14 νίκες, μετρώντας παράλληλα 7 ήττες.

Πρώτοι των Πειραιωτών ήταν οι Σπανούλης και Στρέλνιεκς με 19 πόντους, με τους Πρίντεζη και ΜακΛίν να προσθέτουν από 12. Από την ομάδα του Ομπράντοβιτς, ξεχώρισε ο Μπόμπι Ντίξον με 24 πόντους, ενώ ο Κώστας Σλούκας αγωνίστηκε μόλις για 7:52’’, έχοντας μηδέν πόντους με 0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν με μεγάλη συγκέντρωση στο παρκέ, περιόρισαν την Φενέρ στους 18 πόντους, ενώ στην επίθεση έτρεξαν ένα μαγικό δεκάλεπτο. Με τους Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μάντζαρη να σκοράρουν από παντού και με όλους τους τρόπους οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν 34 πόντους, καταστρέφοντας την αμυντική λειτουργία της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Από τον τρομερό απολογισμό του πρώτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός περιορίστηκε σε συγκομιδή 11 πόντων στη δεύτερη περίοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν περίπου 4:30 λεπτά για να πετύχουν σουτ εντός πεδιάς με τον Γιάνις Στρέλνιεκς να σημειώνει σουτ τριών πόντων (38-21). Η Φενέρ, που επίσης χρειάστηκε αρκετό χρόνο για να σκοράρει (3:20) βρήκε λύσεις από τον Ντίξον, ο οποίος πέτυχε τους 13 από τους 18 πόντους της ομάδας του στο δεκάλεπτο και έβαλε την Φενέρ στο παιχνίδι. Με τρία τρίποντα ο γκαρντ της ομάδας του Ομπράντοβιτς άλλαξε τις ισορροπίες στο παρκέ, ωστόσο ο Ολυμπιακός διατήρησε μία διαφορά ασφαλείας και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 45-36.

Ο Ντίξον προσπαθούσε να διατηρήσει τους Τούρκους στο ματς, όμως μετά το τρίτο φάουλ στο οποίο υπέπεσε έχασε την φρεσκάδα του, την ώρα που ο Γιάνις Στρέλνιεκς βγήκε μπροστά για τον Ολυμπιακό. Ο Λετονός από το 57-46 έστειλε το σκορ στο 67-48, με μόλις δύο πόντους του Πρίντεζη να παρεμβάλλονται στο σερί του. Ο Μιλουτίνοφ σημείωσε λίγο αργότερα το 69-50 και ο Τόμπσον με buzzer beater διαμόρφωσε το 71-54 στο 30’.

Στον επίλογο ο Ολυμπιακός δεν σήκωσε το πόδι από το… γκάζι και έδωσε πρόωρο τέλος στην υπόθεση-νίκη. Η διαφορά ξέφυγε στο +22 (81-59), στα πρώτα τρία λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, ενώ ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έκανε αλλαγές στο τέλος. Οι Πειραιώτες έφτασαν ακόμα και στο +27 (95-68), στο 39’, με τη νίκη να κλειδώνει με το τελικό 95-70.