Αυτές είναι οι υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Αυτές είναι οι υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Το «Ακίνητο Ποτάμι» του Άγγελου Φραντζή και το «Ελεύθερο Θέμα» της Στέλλας Θεοδωράκη, ηγούνται των φετινών υποψηφιοτήτων για τα Βραβεία Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, αφού και οι δύο ταινίες είναι υποψήφιες σε 9 κατηγορίες.

Ακολουθεί ο «Οίκτος» του Μπάμπη Μακρίδη με 8 υποψηφιότητες και «Η Δουλειά της» του Νίκου Labot και το «The Waiter» του Στηβ Κρικρή με 6 υποψηφιότητες.

Ειδικότερα, όπως αναφέρθηκε στη σημερινή συνέντευξη Τύπου για την ανακοίνωση των υποψηφιοτήτων που πραγματοποιήθηκε στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, φέτος, το βραβείο καλύτερης ταινίας μυθοπλασίας διεκδικούν 6 ταινίες αντί για 5 λόγω ισοψηφίας. Αυτές είναι: το «1968» του Τάσου Μπουλμέτη, το «Ακίνητο Ποτάμι» του Άγγελου Φραντζή, το «Ελεύθερο Θέμα» της Στέλλας Θεοδωράκη, «Η Δουλειά της» του Νίκου Labot, ο «Οίκτος» του Μπάμπη Μακρίδη και το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ» του Μάριου Πιπερίδη.

Η τελετή απονομής των Βραβείων Ίρις θα πραγματοποιηθεί στις 23 Απριλίου στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, με παρουσιαστές τους Γεράσιμο Σκιαδαρέση και Μπέσυ Μάλφα. Πριν από την τελετή απονομής θα πραγματοποιηθεί ένα μεγάλο πάρτι για τους υποψηφίους, στις 16 Απριλίου.

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες των Βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2019:


Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

1968 του Τάσου Μπουλμέτη (Παραγωγή: Μάκης Αγγελόπουλος, Τάσος Μπουλμέτης) Ακίνητο Ποτάμι του Αγγελου Φραντζή (Παραγωγή: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Γιώργος Καρναβάς, Αγγελος Φραντζής)

Η Δουλειά της του Νίκου Labot (Παραγωγή: Μαρία Δρανδάκη, Ζιλί Παρατιάν)

Οίκτος του Μπάμπη Μακρίδη (Παραγωγή: Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος)

Ελεύθερο Θέμα της Στέλλας Θεοδωράκη (Παραγωγή: Θάνος Αναστόπουλος, Στέλλα Θεοδωράκη, Γκιγιόμ Ντε Σέιγ)

Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ του Μάριου Πιπερίδη (Παραγωγή: Μάριος Πιπερίδης, Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος)


Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης

Obscuro Barroco ( Ευαγγελία Κρανιώτη, Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ)

Κωστής Παπαγιώργης: Ο Πιο Γλυκός Μισάνθρωπος ( Παραγωγή: Ελένη Κοσσυφίδου, Ελένη Αλεξανδράκη )

Ευτυχισμένοι Πρίγκιπες (Παραγωγή: Πάνος Δεληγιάννης, Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Στέλιος Κοτιώνης, Ernst Fassbender)


Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας

Έκτορας Μαλό: Η Τελευταία Μέρα της Χρονιάς της Ζακλίν Λέντζου

Η Σιγή των Ψαριών όταν Πεθαίνουν του Βασίλη Κεκάτου

Αβανος του Παναγιώτη Χαραμή

Βουρβουρού της Καρίνας Λογοθέτη

Λεωφόρος Πατησίων του Θανάση Νεοφώτιστου


Βραβείο Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης

Θραύσματα της Μαριάννας Οικονόμου

Μelan*Cholia της Αριάδνης Κουτσαύτη

Τέταρτος Τοίχος του Δημήτρη Γκότση


Βραβείο Σκηνοθεσίας

Άγγελος Φραντζής για το «Ακίνητο Ποτάμι»

Μπάμπης Μακρίδης για τον «Οίκτο»

Τάσος Μπουλμέτης για το «1968»


Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Νίκος Labot για τη «Δουλειά της»

Μαρία Λάφη για το «Holy Boom»

Μάριος Πιπερίδης για το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ»

Τώνια Μισιαλή για την «Παύση»


Βραβείο Σεναρίου

Ευθύμης Φιλίππου, Μπάμπης Μακρίδης για τον «Οίκτο»

Σπύρος Κρίμπαλης, Αγγελος Φραντζής για το «Ακίνητο Ποτάμι»

Κατερίνα Κλειτσιώτη, Νίκος Labot για το «Η Δουλειά της»

Μάριος Πιπερίδης για το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ»


Βραβείο Α' Ανδρικού Ρόλου

Γιάννης Δρακόπουλος για τον «Οίκτο»

Αδάμ Μπουσδούκος για το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ»

Άρης Σερβετάλης για το «The Waiter»


Βραβείο Α' Γυναικείου Ρόλου

Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου για το «Η Δουλειά της»

Στέλα Φυρογένη για την «Παύση»

Θεοδώρα Τζήμου για το «Ελεύθερο Θέμα»


Βραβείο Β' Ανδρικού Ρόλου

Μάκης Παπαδημητρίου για τον «Οίκτο»

Φάτι Αλ για το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ»

Γιάννης Στάνκογλου για το «The Waiter»


Βραβείο Β' Γυναικείου Ρόλου

Ιντρα Μπουρκόφσκα για το «Ακίνητο Ποτάμι»

Μαρία Φιλίνη για τη «Δουλειά της»

Θέμις Μπαζάκα για το «Chinatown- Τα τρία καταφύγια»


Βραβείο Φωτογραφίας

Σιμόν Μποφίς για το «Ακίνητο Ποτάμι»

Ηλίας Κωνσταντακόπουλος και Ηλίας Αδάμης για το «Ελεύθερο Θέμα»

Γιώργος Καρβέλας για το «The Waiter»


Βραβείο Μοντάζ

Χρήστος Γιαννακόπουλος για το «Ελεύθερο Θέμα»

Γιάννης Χαλκιαδάκης για τον «Οίκτο»

Γιώργος Λαμπρινός για το «Obscuro Barrocο»

Γιώργος Μαυροψαρίδης και Ιωάννα Πογιαντζή για το «The Waiter»


Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Coti K. (Κυριάκος Κωνσταντίνου) για το «Ακίνητο Ποτάμι»

Χρήστος Δεληγιάννης για το «Ελεύθερο Θέμα»

Coti K. για το The Waiter


Βραβείο Σκηνογραφίας

Λόρα Ντίσλερε για το «Ακίνητο Ποτάμι»

Αντώνης Δαγκλίδης για το «Ελεύθερο Θέμα»

Κώστας Παππάς για το «The Waiter»


Βραβείο Ενδυματολογίας

Δάφνη Κολυβά, Εβελίνα Δαρζέντα για το «1968»

Κάτια Γκουλιώνη, Ιέβα Κουπκάνε, Ιλζε Κάσα, Ιλζε Νεγκρίμπε για το «Ακίνητο Ποτάμι» Τριάδα Παπαδάκη για το «Ελεύθερο Θέμα»


Βραβείο Ηχου

Δημήτρης Αθανασόπουλος, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμπομπιώτης για το «1968»

Γιάννης Σκανδάμης για το «Ακίνητο Ποτάμι»

Νίκος Παπαδημητρίου, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμπομπιώτης Φιλίπ Ενρί για το «Ελεύθερο Θέμα»

Στέφανος Ευθυμίου, Λέανδρος Ντούνης για τον «Οίκτο»


Βραβείο Μακιγιάζ

Κατερίνα Βαρθαλίτου, Ευη Ζαφειροπούλου και Σάνζα Ζέσεβιτς Μάρκοβιτς για το «Ελεύθερο Θέμα»

Κυριακή Μελίδου για το «Η Δουλειά της»

Εύη Ζαφειροπούλου για τον «Οίκτο»


Βραβείο Ειδικών Εφέ

Αφοί Αλαχούζοι,Αντώνης Κοτζιάς, Ανθή Τσιρούκη, YAFKA για το «Chinatown-Τα Τρία Καταφύγια»

Γιάννης Γεωργαρίου, Αλέξης Παράσχος για το «1968»

Αντώνης Κοτζιάς, YAFKA για το «Holy Boom»

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

 

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 27 Μαρτίου 2019, 15:59