Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε της Σλόουν Στίβενς με 2-1 σετ και πανηγύρισε την πρόκρισή της στον επόμενο γύρο του National Bank Open στο Τορόντο.

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό τένις, η Μαρία Σάκκαρη έκαμψε την αντίσταση της αντιπάλου της με 6-2, 4-6, 6-2 και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του National Bank Open στο Τορόντο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα στο πρώτο σετ κάνοντας με άνεση το 1-0 με 6-2 στα games.

Παρόλα αυτά η Στίβενς κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να ανακόψει τον πολύ καλό ρυθμό της 27χρονης Ελληνίδας και κατάφερε να ισοφαρίσε σε 1-1 στα σετ.

Έτσι το ματς κρίθηκε στο τρίτο σετ, εκεί όπου η Μαρία είχε καλό ποσοστό στο σερβίς. Με άσο μπόρεσε να κάνει το 3-2 και στη συνέχεια έκανε το break τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Η αναμέτρηση διήρκησε δύο ώρες και εννέα λεπτά με τη Σάκκαρη να επιστρέφει στις νίκες έπειτα από τον πρόωρο αποκλεισμό της από το τουρνουά του Σαν Χοσέ

Την Πέμπτη θα επιστρέψει στο court η Σάκκαρη, η οποία θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του αγώνα της Καρολίνα Πλίσκοβα με την Αμάντα Ανισίμοβα…