Η ΑΕΚ μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι Εφήβων απέναντι στην ομάδα των Εκπαιδευτηρίων ΔΟΥΚΑ με 36-32, σε αγώνα που διεξήχθη στην αίθουσα Κασιμάτης (Ο.Α.Κ.Α.) στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ε.Σ.Χ.Α., για τις θέσεις (1-6).

Με το απόλυτο των νικών απέναντι σε Ολυμπιακό και Δούκα ολοκλήρωσαν οι «κιτρινόμαυροι» την εφετινή χρονιά και τέθηκαν επικεφαλής στον βαθμολογικό πίνακα. Το πρωτάθλημα διακόπτεται λόγω της συμμετοχής της Εθνικής ομάδας Εφήβων (Κ18) στο τετραεθνές τουρνουά που διοργανώνει η Βελγική Ομοσπονδία Χάντμπολ. Συγκεκριμένα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα μεταβεί στο Λόκερεν, όπου το διάστημα 17-20 Δεκεμβρίου θα αντιμετωπίσει τις Εθνικές ομάδες του Βελγίου, της Ολλανδίας και του Λουξεμβούργου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, με αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Η ομάδα του Κώστα Τσαβδαρίδη με όπλο την επιθετική άμυνα δυσκόλεψε τους παίκτες της ΑΕΚ. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ (15-15).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με το σκορ στο 40λεπτο να είναι (21-20) υπέρ της «Ένωσης». Με την είσοδο του τερματοφύλακα Σιγαλού στη θέση του Ασλή (πολύ καλός το διάστημα 15-30 του πρώτου ημιχρόνου) οι παίκτες του Αλέξη Αλβανού άρχισαν να ανεβάζουν ταχύτητα χτίζοντας μια διαφορά 5 γκολ (26-21) στο 45λέπτο, κάτι που το διατήρησαν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, βρίσκοντας τους νικητές με (36-32).

Διακριθέντες από την ΑΕΚ ήταν ο τερματοφύλακας Σιγαλός (ποσοστό 65%) καθώς και οι Janca, Λαζάρου, Ζαφειράκης. Από τον Α.Σ.Ε. ΔΟΥΚΑ διακριθέντες ήταν ο Στεφανίτσης και ο Παγιάτης.

Πρώτοι σκόρερ από την ΑΕΚ ήταν ο Janca με 9 γκολ και ο Κοτσιώνης με 6 γκολ. Από τον Α.Σ.Ε. ΔΟΥΚΑ πρώτοι σκόρερ ήταν ο Στεφανίτσης με 12 γκολ και οι Παγιάτης, Μπάρκας με 5 γκολ έκαστος.

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-6, 9-10, 12-12, 13-14, 15-15 (ημίχρονο), 17-18, 21-20, 26-21, 30-24, 34-29, 36-32 (τελικό).

Α.Σ.Ε. ΔΟΥΚΑ (Τσαβδαρίδης): Μάνος 2, Παγιάτης 5, Παναγιώτου 2, Κολεζάκης, Χατσατουριάν 2, Αθανασόπουλος, Πουλιάσης, Μπατής, Βούλγαρης, Ρουμπής 3, Γερουλάνος, Μπάρκας 5, Κωνσταντόπουλος 1, Βάρσος, Κασιώνης, Στεφανίτσης 12

ΑΕΚ (Αλβανός): Βυθούλκας, Λαζάρου 4, Αθανασάκος, Δικαιούλιας 3, Janca 9, Ασλής, Σοφιανός 1, Βασιλόπουλος, Στάθης 2, Κοτσιώνης 6, Σφαέλος, Βασιλείου 5, Ζαφειράκης 3, Κοβάνης 1, Σιγαλός, Βεζύρης 2

Διαιτητές : Συρεπίσιος, Καρυδάκης

Δίλεπτα: 2-3  Πέναλτι 2/3-3/3