Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην 40η τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων του χάντμπολ η ΑΕΚ κόντρα στον Άρη Νίκαιας επικρατώντας με το επιβλητικό σκορ 42-18! Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι ομάδες πήγαιναν ισόπαλες μέχρι το 12παρα λεπτό που η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων αναγκάζοντας τον προπονητή της Νίκαιας να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού η Ένωση με πολύ καλή άμυνα και όπλο της τον αιφνιδιασμό αύξησε την διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με 20-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο μάλιστα έδειξε από την αρχή την ανωτερότητά της και συνεχίζοντας με πολύ δυνατή άμυνα και πλουραλισμό στο επιθετικό της κομμάτι έφτασε στην άνετη επικράτηση με 42-18 κόντρα στον καταβεβλημένο από την κούραση του παιχνιδιού της Τετάρτης (22/7) Άρη Νίκαιας.

Ο προπονητής της ΑΕΚ είχε την δυνατότητα να χρησιμοποιήσει όλους τους παίχτες του έτσι ώστε να τους διατηρήσει ξεκούραστους για το βραδινό παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό.

Αξιοσημείωτο σημείο της αναμέτρησης ήταν η είσοδος του Δημήτρη Ζαφειράκη για εκτέλεση πέναλτι, ο οποίος μετά τον τραυματισμό του βρίσκεται σε πρώιμο στάδιο αποθεραπείας. Μετά το γκολ που σημείωσε επέστρεψε στον πάγκο της ομάδας του καταχειροκροτούμενος από τους συμπαίκτες του.

ΑΕΚ – Άρης Νίκαιας 42-18

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-4, 9-7, 12-8, 16-11, 20-12 (ημ.), 24-12, 29-14, 31-15, 35-15, 38-16, 42-18.

ΑΕΚ (Αλβανός): Βασιλακάκης, Λαζάρου 2, Αθανασάκος 2, Δικαιούλιας 7, Janca 4, Ασλής, Βασιλόπουλος 3, Στάθης 5, Κοτσιώνης 6, Σφαέλος-Παπαϊωάννου 1, Βασιλείου-Τσάφος 2, Ζαφειράκης 2, Κοβάνης 3, Σιγαλός 2, Μπαμπατζανίδης, Βεζύρης 3.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τούτσης): Εφραιμίδης, Ζιώγας 6, Θεοδώρου, Μιχαλόπουλος, Μπάλκος, Παϊπάης 3, Στάθης 3, Sala, Καραμπέκος, Αναστασίου 2, Τόμσον, Γρέκας 4, Συρίγος, Βαρδαξόπουλος, Σαμιός, Βοδήλος.