Τέσσερα 24ωρα πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό, στα play offs του Europa League, η Αταλάντα δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες στην Serie A, αυτή την φορά παραχωρώντας ισοπαλία στην Γιουβέντους (1-1) και σαφώς δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, τόσο αγωνιστικά, όσο και ψυχολογικά, ενόψει της πρώτης αναμέτρησης με τους «ερυθρόλευκους».

Σε μία περίοδο που η ομάδα του Μπέργκαμο προερχόταν από άσχημα αποτελέσματα και συγκεκριμένα τρία ματς χωρίς νίκη στη Serie A (2 ήττες, μία ισοπαλία), αλλά και τον αποκλεισμό-σοκ στην έδρα της από την Φιορεντίνα στους «8» του Κυπέλλου, ήθελε όσο τίποτ΄ άλλο το «τρίποντο» επί της «Βέκια Σινιόρα». Για 91 λεπτά το κρατούσε στα χέρια της, αλλά ο Ντανίλο της «πήρε την μπουκιά από το στόμα» στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με το υπέροχο γκολ του Μαλινόφσκι στο 76΄, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, η Αταλάντα προηγήθηκε, ωστόσο, η «Γιούβε» ήταν αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε και παρέμεινε για 11o σερί ματς χωρίς ήττα στην Serie A (7-4-0). Είναι χαρακτηριστικό ότι η τελευταία ήττα της «Μεγάλης Κυρίας» καταγράφεται από τον περασμένο Νοέμβριο (24/11), όταν είχε ηττηθεί στο Τορίνο από τη σημερινή αντίπαλο (0-1).

Η ενδεκάδα της Αταλάντα: Σπορτιέλο, Τόλοϊ, Ντεμιράλ, Τζιμσίτι, Ζαπακόστα (61΄ Μέλε), Ντε Ρουν, Φρόιλερ, Χάντεμπερ, Κουπμέινερς, Μπόγκα (90΄+1 Πάσαλιτς), Μουριέλ (60΄ Μαλινόφσκι)