Στα μελλοντικά αφιερώματα για τα μεγάλα ποδοσφαιρικά «θρίλερ», θα υπάρχει πάντα μία θέση για την αποψινή αναμέτρηση στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» ανάμεσα στην Ατλέτικο Μαδρίτης και τη Λεβερκούζεν.

Η ομάδα του Σιμεόνε αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τις «ασπιρίνες» και έμεινε εκτός των «16» του Champions League, αλλά στην εκπνοή του αγώνα έγιναν… πρωτοφανή πράγματα.

Ο διαιτητής σφύριξε λήξη, αλλά ο VAR τον ενημέρωσε για πιθανή παράβαση πέναλτι υπέρ των «ροχιμπλάνκος».

Η φάση εξετάστηκε, διαπιστώθηκε η παράβαση και έτσι έγινε η επανεκκίνηση του παιχνιδιού για να εκτελεστεί η «εσχάτη των ποινών».

Το ρολόι έδειχνε το 8ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Καράσκο εκτέλεσε το πέναλτι, ο Χραντέτσκι απέκρουσε, το ριμπάουντ πήρε ο Σαούλ και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ρεϊνίλντο που την έστειλε στην ανυπεράσπιστη εστία, όμως χτύπησε στα πόδια του… Καράσκο και έφυγε άουτ!

Θρίλερ όμως είχαμε και στο Λονδίνο όπου ο Χάρι Κέιν σκόραρε στο 95΄ του αγώνα Τότεναμ-Σπόρτινγκ. Ένα γκολ που θα χάριζε την πρόκριση στους «Πετεινούς», όμως ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR (οφσάιντ).

Έτσι στον 4ο όμιλο η αγωνία παραμένει στα… κόκκινα, αφού μετά τη νίκη της Άιντραχτ 2-1 επί της Μαρσέιγ τα πάντα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική (Σπόρτινγκ-Άιντραχτ, Μαρσέιγ-Τότεναμ) με όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά.

Προκρίθηκαν Λίβερπουλ και Πόρτο

Έτσι, η Λίβερπουλ και η Πόρτο ανέβασαν στις 12 τις ομάδες που εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στην επόμενη φάση του Champions League μετά τις αναμετρήσεις της 5ης και προτελευταίας αγωνιστικής των ομίλων.

Οι «κόκκινοι» έδειξαν ξανά το… ευρωπαϊκό τους πρόσωπο και πέρασαν από το Άμστερνταμ με το επιβλητικό 3-0 επί του Άγιαξ και με τρεις διαφορετικούς σκόρερ μέσα σε ένα δεκάλεπτο.

Πλέον η ομάδα του Κλοπ θα διεκδικήσει την πρωτιά του Α΄ ομίλου, την επόμενη Τρίτη (1/11) στο «Άνφιλντ» εναντίον της… τρομερής Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» έφτασαν τις 5 συνεχόμενες νίκες μετά το άνετο 3-0 επί των Ρέιντζερς.

Η Πόρτο που νωρίτερα διέλυσε 4-0 τη Μπριζ στο Βέλγιο, άφησε εκτός την Ατλέτικο Μαδρίτης. Βίοι αντίθετοι για τους Τσόλο και Τζοβάνι Σιμεόνε, αφού ο πατέρας βρίσκεται σε δύσκολη θέση, ενώ ο γιος πέτυχε δυο γκολ με τη Νάπολι στο αποψινό ματς!

Οι μοναδικές εκκρεμότητες αφορούν πλέον τις δύο θέσεις του 4ου ομίλου, μία από τον 5ο (Μίλαν ή Σάλτσμπουργκ) και άλλη μία από τον 6ο (Λειψία ή Σαχτάρ).

Ατλέτικο Μαδρίτης – Λεβερκούζεν 2-2

Γκολ: 9′ Ντιαμπί (Λεβερκούζεν), 22′ Καράσκο (Ατλέτικο), 28′ Χάντσον-Οντόι (Λεβερκούζεν), 50′ Ντε Πολ (Ατλέτικο)

Τότεναμ – Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-1

Γκολ: 22′ Έντουαρντς (Σπόρτινγκ), 80′ Μπεντανκούρ (Τότεναμ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Μαρσέιγ 2-1

Γκολ: Καμάντα  (Άιντραχτ), 22′ Γκεντουζί (Μαρσέιγ), 27′ Μουανί (Άιντραχτ)

Σάλτσμπουργκ – Τσέλσι 1-2

Γκολ: 23′ Κόβασιτς (Τσέλσι), 49′ Αντάμου (Σάλτσμπουργκ), 64′ Χάβερτς (Τσέλσι)

Σέλτικ – Σαχτάρ 1-1

Γκολ: 34′ Γιακουμάκης (Σέλτικ), 58′ Μούντριχ (Σαχτάρ)

Λειψία – Ρεάλ Μαδρίτης 3-2

Γκολ: 13′ Γκβάρντιολ (Λειψία), 18′ Ενκουνκού (Λειψία), 44′ Βινίσιους (Ρεάλ), 81′ Βέρνερ (Λειψία), 90′ πεν. Ροντρίγκο (Ρεάλ)

Ρεάλ Μ. 10 –Προκρίθηκε στους «16»

Λειψία 9

Σαχτάρ Ντ. 6

Σέλτικ 2

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Σεβίλλη – Κοπεγχάγη 3-0

Γκολ: 61′ Γιουσέφ Εν Νεσιρί (Σεβίλλη), 88′ Ίσκο (Σεβίλλη), 90+1′ Λαμέλα (Σεβίλλη)

Παρί Σεν Ζερμέν-Μακάμπι Χάιφα 7-2

Γκολ: 19′, 45′ Μέσι (Παρί), 32′, 64′ Εμπαπέ (Παρί), 35′, 67′ Nεϊμάρ (Παρί), 38′, 50′ Σεκ (Μακάμπι), Σολέρ (Παρί)

Μπενφίκα-Γιουβέντους 4-3

Γκολ: 17′ Αντόνιο Σίλβα (Μπενφίκα), 22′ Βλάχοβιτς (Γιουβέντους), 28′ πεν. Ζοάο Μάριο (Μπενφίκα), 35′ Ράφα (Μπενφίκα), 50′ Ράφα Σίλβα (Μπενφίκα), 77′ Μίλικ (Γιουβέντους), 79′ ΜακΚένι (Γιουβέντους