Ούτε στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Champions League κατάφερε η Ρεάλ να «σπάσει το ρόδι» στην εφετινή διοργάνωση, ωστόσο έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας της απέναντι στην Γκλάντμπαχ θα πρέπει να είναι ευχαριστημένη και με την ισοπαλία.

Η «βασίλισσα» έχανε με 2-0 μέχρι το 87ο λεπτό στην έδρα της γερμανικής ομάδας, ωστόσο εν τέλει ισοφάρισε στις καθυστερήσεις (2-2) και κατέκτησε τον πρώτο της βαθμό, ούσα πλέον ουραγός στο 2ο όμιλο.

Αντίθετα, τα «πουλάρια» μετά τον βαθμό στο «Μεάτσα» πρόσθεσαν άλλον έναν στη συγκομιδή τους και ισοβαθμούν με την Ίντερ, έχοντας αναδειχθεί ισόπαλοι με το ίδιο σκορ στο «Μεάτσα», στην πρεμιέρα.

Από εκεί και πέρα, η Μάντσεστερ Σίτι δικαιολόγησε τον χαρακτηρισμό του φαβορί, νίκησε άνετα τη Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ» με 3-0, και κάνοντας το «2 στα 2» είναι το μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση στον όμιλο του Ολυμπιακού (3ος).

Ωραίο παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές πραγματοποιήθηκε στη Μαδρίτη, όπου η Ατλέτικο νίκησε τη Σάλτσμπουργκ με 3-2 χάρη στον Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος αρχικά ισοφάρισε σε 2-2 και ύστερα σημείωσε το τρίτο και νικητήριο γκολ (1ος όμιλος).

Η Μπάγερν, που είχε περάσει νωρίτερα νικηφόρα (2-1) από τη Μόσχα απέναντι στη Λοκομοτίβ έφτασε στους 6 βαθμούς και δεν δείχνει να απειλείται σε αυτό το γκρουπ.

Στον 4ο όμιλο, η Λίβερπουλ διπλασίασε τις νίκες της επικρατώντας της Μίντιλαντ στο «Άνφιλντ» με 2-0 σκορ, χάρη σε γκολ του Ζότα που αποδεικνύεται μια «αθόρυβη» αλλά πολύ ουσιαστική και χρήσιμη μεταγραφή και τύπου Σαλάχ.

Τέλος, σπουδαίος αγώνας παιχνίδι έγινε στο «Gewiss Stadium», όπου η Αταλάντα βρέθηκε να χάνει 2-0 στο ημίχρονο από τον Άγιαξ, αλλά με δύο γκολ σε έξι λεπτά από τον Ντούβαν Ζαπάτα έσωσε έναν βαθμό.