Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 45 βαθμούς, αναρριχήθηκε η Ατλέτικο, επικρατώντας με 6-1 της Σεβίλλης, στη Μαδρίτη, για την 25η αγωνιστική της LaLiga. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε αξιοποίησε τη «λευκή» ισοπαλία που έφερε στην έδρα της η Σοσιεδάδ με την Κάντιθ, αφήνοντάς τη στην 4η θέση, ενώ τρέχει ένα σερί 8-0 αήττητο. O Αργεντινός τεχνικός της Ατλέτικο θα θυμάται για πάντα αυτό το παιχνίδι, καθώς έγραψε ιστορία! Έφτασε τους 613 αγώνες στον πάγκο της Ατλέτικο και ανέβηκε στην πρώτη θέση του πίνακα των προπονητών με τα περισσότερα παιχνίδια με μία ομάδα στη La Liga. Στη 2η θέση υποχώρησε ο Λουίς Αραγονιές, ο οποίος είχε 612 αγώνες και πάλι με την Ατλέτικο Μαδρίτης. Τρίτος στη σχετική λίστα είναι ο Βίκτορ Μουνιόθ της Ρεάλ Μαδρίτης (605), τέταρτος ο Αρσένιο στη Ντεπορτίβο Λα Κορούνια (566) και πέμπτος ο Κρόιφ της Μπαρτσελόνα (422).

Η Ατλέτικο βρήκε δύο γρήγορα γκολ (23′ & 26΄) από τον Μέμφις Ντεπάι. Ο Γιουσέφ Εν-Νεσίρι μείωσε για την ομάδα της Ανδαλουσίας στο 39ο λεπτό και οι δύο ομάδες πήγαν στο 2-1 στ’ αποδυτήρια στο ημίχρονο. Όμως, οι γηπεδούχοι πέτυχαν τέσσερα ακόμη γκολ στο β΄ μέρος, με τον Γκριεζμάν (53΄), τον Καράσκο (69΄) και τον Μοράτα να «χτυπά» δις στο 76΄ και στο 90΄+2. Στο 74΄ ο Ράκιτιτς εκτέλεσε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, χωρίς να βρει δίχτυα, όμως.