Η Παρί Σεν Ζερμέν εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο στο «στραβοπάτημα» της Λιλ και, πραγματοποιώντας το βράδυ της Κυριακής έναν… υγιεινό περίπατο στην έδρα της Λιόν (4-2), για την 30ή αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, «έπιασε» τους «λιλουά» στην κορυφή της κατάταξης.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας φανέρωσαν τις διαθέσεις του από το πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν 2-0, με τους ΝτιΜαρία (47΄) και Μπαπέ (52΄) να «σφραγίζουν» το «διπλό» στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

Στον αντίποδα, η Λιόν «πάτησε» στη χαλάρωση της Παρί στα τελευταία λεπτά του αγώνα και με τους Σλιμανί και Κορνέ κατάφερε να μειώσει σε 2-4.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με τα δύο τέρματα που σημείωσε απόψε ο Μπαπέ (15΄, 52΄) έγινε σε ηλικία 22 ετών ο νεότερος παίκτης που συμπληρώνει 100 γκολ στη Ligue 1.