Ο Ερυθρός Αστέρας έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί των πέντε ηττών, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα και βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 5-10. Οι Σέρβοι επικράτησαν με 76-73 της Βαλένθια στο Βελιγράδι, για τη 15η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τις «νυχτερίδες» στην έκτη ήττα τους.

Η Βαλένθια αντέδρασε από το εις βάρος της 45-36 του ημιχρόνου και με επιμέρους σκορ 21-12 στην τρίτη περίοδο επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης (57-57 στο 30΄). Έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, μάλιστα, προσπέρασε με 65-67, αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Τζόρνταν Λόιντ, ο οποίος σημειώνοντας του 9 από τους 11 πόντους του Ερυθρού Αστέρα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, οδήγησε εκ του ασφαλούς τους Σέρβους στην επιτυχία.

Ο Αμερικανός γκαρντ του Ερυθρού Αστέρα τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους και 6 ασίστ, όντας ο κορυφαίος της ομάδας του, ενώ από τη Βαλένθια ξεχώρισε ο Κλέμεν Πρέπελιτς με 15.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 45-36, 57-57, 76-73

Ερυθρός Αστέρας (Ομπράντοβιτς): Ο’Μπράιαντ 15 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Γουόλντεν 8 (2/7 σουτ, 4/5 βολές), Λόιντ 20 (4/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Ουσκόσκοβιτς 2 (1/4 σουτ), Νταβίντοβατς 8 (0/3 τρίποντα), Λάζιτς 3, Ριθ 7 (1), Σιμόνοβιτς 2, Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Κούζμιτς 6 (5 ριμπάουντ).

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 15 (3/7 τρίποντα), Πουέρτο 5 (1), Λαμπεϊρί 15 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βαν Ρόσομ, Τόμπεϊ 11, Κάλινιτς 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 5 (2/7 σουτ, 1/4 βολές, 4 ασίστ), Βίβες 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Σαν Εμτέριο 2 (1/4 σουτ), Γουίλιαμς 5 (0/4 τρίποντα), Χέρανσον 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη).