Η Αρμάνι Μιλάνο ανέβασε στροφές στη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και δείχνοντας διάρκεια σε άμυνα και επίθεση έκοψε πρώτη το νήμα του τερματισμού, στην πρεμιέρα του 4ου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» στο ΟΑΚΑ. Οι Ιταλοί επικράτησαν άνετα με 80-71 των Ισραηλινών και στον αυριανό τελικό (24/9) περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Αναντολού Εφές.

Κορυφαίος των πρωταθλητών Ιταλία ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ με 19 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο ΝτεΣόν Τόμας και 13 ο Τζιανπάολο Ρίτσι. Από την Μακάμπι ξεχώρισε ο Άλεξ Πόιθρες με 12 πόντους.

H Μακάμπι προσπάθησε και κατάφερε να αιφνιδιάσει την Αρμάνι στο πρώτο δεκάλεπτο και αξιοποιώντας τους αιφνιδιασμούς και την ευστοχία της από τα 6.75 (4/7 τρίποντα), έγραψε στον φωτεινό πίνακα το 24-12 στο 9΄. Ωστόσο, η Αρμάνι αντέδρασε από τη δεύτερη περίοδο, έδεσε την άμυνα της και με τη φροντ λάιν της να κυριαρχεί, προσπέρασε στο σκορ.

Όταν μάλιστα μπήκαν στην εξίσωση και οι περιφερειακοί της, αύξησε σταδιακά την υπέρ της διαφορά μέχρι το +14 στο 30΄ (42-56), το οποίο αποδείχθηκε μη αναστρέψιμο…

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 32-37, 42-56, 71-80.