Τεράστια επιτυχία για την Ελλάδα. Η Εθνική αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Ρουμανία στην «Αρένα Νατσιονάλα» του Βουκουρεστίου και προκρίθηκε στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Βραζιλίας. Το γκολ της Εθνικής σημείωσε ο Κώστας Μήτρογλου στο 23′, ενώ στο 56’ η Ρουμανία ισοφάρισε με αυτογκόλ του Τοροσίδη, μετά από μπέρδεμα με τον Χοσέ Χολέμπας.

Ο Μήτρογλου θα χορέψει... σάμπαΗ Ρουμανία ξεκίνησε το παιχνίδι δυναμικά. Στο πρώτο δεκάλεπτο πίεσε την Ελλάδα, χωρίς όμως να απειλήσει την εστία του Καρνέζη.

Η Ελλάδα όσο περνούσε η ώρα κέρδιζε μέτρα και μετά από δύο χαμένες ευκαιρίες με τους Χολέμπας και Σαμαρά έφτασε στο «χρυσό» γκολ που ξέρανε τους Ρουμάνους. Ο Καραγκούνης είδε τον Μήτρογλου, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ταταρουσάνου και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ και παράλληλα τον δρόμο για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας.

Εκεί η κατάμεστη «Νατσιονάλα Αρένα» σιώπησε και πέρασε πολύς χρόνος μέχρι να μπορέσει η Ρουμανία να σταθεί ξανά στα πόδια της.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Ελλάδα πάγωσε τον ρυθμό και πήγε στα αποδυτήρια διατηρώντας τοΠανηγυρισμοί μετά την επιτυχία της Εθνικής υπέρ της προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος οι Έλληνες διεθνείς μπήκαν νωθρά και το πλήρωσαν με… αυτογκόλ! Ο Τοροσίδης στην προσπάθειά του να διώξει, βρήκε τη μπάλα με τον Χολέμπας. Η μπάλα πήρε μια περίεργη τροχιά και κατέληξε μέσα στην εστία του Καρνέζη. Το 1-1 έφερε ενθουσιασμό στους γηπεδούχους, οι οποίοι πίεσαν ξανά, αλλά δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την πολύ καλά οργανωμένη ελληνική άμυνα.

Τα λεπτά κύλησαν και το τελευταίο σφύριγμα έφερε τους Έλληνες να πανηγυρίζουν την μεγάλη πρόκριση για τα γήπεδα της Βραζιλίας.

Ρουμανία – Ελλάδα 1-1 23′ Μήτρογλου, (Ελλάδα) – 56′ αυτογκόλ Τοροσίδης (Ρουμανία)

1994-2010-2014: Η Εθνική ομάδα πάει Μουντιάλ

Το «φιλμ» του αγώνα

1′ Το παιχνίδι ξεκίνησε

1′ Γρήγορο γκολ ζήτησε ο Πιτσούρκα από τους ποδοσφαιριστές του. Γι αυτό οι Ρουμάνοι έχουν ξεκινήσει με επιθετικό σχήμα. Θυμίζουμε ότι στον πρώτο αγώνα η Ελλάδα επικράτησε με 3-1.

3′ Η Ρουμανία κέρδισε το πρώτο κόρνερ της βραδιάς. Εκτέλεσε ο Μαξίμ και απομάκρυνε με το κεφάλι ο Σαμαράς.

5′ Σε αμυντικό ρόλο έχει περιοριστεί για την ώρα η Ελλάδα.

6′ Πρώτο σουτ από τη Ρουμανία. Ο Τόρζε σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.

9′ Συνεχιζει να πιέζει η Ρουμανία. Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να αναπτυχθούν από τα δεξιά, όπου ο Τόρζε μάχεται με τον Χολέμπας.

12′ Ο Μάτιτς κάνει συστάσεις στον Τοροσίδη μετά από μαρκάρισμα του Έλληνα στον Ρατς. Το φάουλ από τον Μαξίμ κατέληξε στην αγκαλιά του Καρνέζη.

15′ Πίσω από τη σέντρα όλοι οι Έλληνες, με εξαίρεση τον Κώστα Μήτρογλου.

17′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Χολέμπας έκλεψε τη μπάλα, έτρεξε μέχρι την αντίπαλη περιοχή, όμως ο Ταταρουσάνου απομάκρυνε σε κόρνερ.

19′ Μακρινό σουτ του Στάνκου. Μπλόκαρε σταθερά ο Καρνέζης.

22′ Ο Καραγκούνης εκτέλεσε το φάουλ και ο Σαμαράς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

23′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 1-0 για την Ελλάδα με γκολ του Μήτρογλου. Ο Καραγκούνης είδε μόνο τον Μήτρογλου, ο οποίος πήρε τη μπάλα και πλάσαρε τον Ταταρουσάνου σημειώνοντας το 1-0!

O πανηγυρισμός του Μήτρογλου πάγωσε τους Ρουμάνους

26′ Να αναφέρουμε ότι πλέον αν δεχθεί η Ελλάδα τρία γκολ το ματς θα πάει στην παράταση. Για να αποκλειστεί η Ελλάδα, πρέπει να χάσει 4-1.

27′ Αλλαγή για την Ρουμανία. Στη θέση του Ρατς ο Λατοβλέβιτσι.

30′ Κόρνερ για την Ρουμανία, το οποίο πέρασε χωρίς κίνδυνο για την Ελλάδα.

31′ Να αναφέρουμε ότι πριν το γκολ η Ελλάδα είχε ισορροπήσει το παιχνίδι και ήταν η ομάδα που απειλούσε για γκολ. Μετά το 1-0 ξεκίνησαν και οι αποδοκιμασίες για τον προπονητή της Ρουμανίας, Βίκτορ Πιτσούρκα.

35′ Πολύ καλά στέκεται στο γήπεδο η Ελλάδα. Η Εθνική δεν έχει απειληθεί ουσιαστικά και δείχνει να ελέγχει τον ρυθμό.

39′ Ο Καραγκούνης γύρισε τη μπάλα, όμως το σουτ του Μανιάτη δεν ήταν δυνατό και κατέληξε στην αγκαλιά του Ταταρουσάνου.

43′ Κίτρινη κάρτα δέχθηκε ο Μαξίμ για διαμαρτυρία.

45′ Σουτ του Μάρικα η μπάλα άουτ!

45′ +1′ Έσκασε δυναμιτάκι στην μικρή περιοχή της Ελλάδας. Στο έδαφος έπεσε ο Παπασταθόπουλος.

Λήξη πρώτου μέρους

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

48′ Με το ξεκίνημα του ημιχρόνου άρχισαν ζέσταμα οι Σάμαρης, Χριστοδουλόπουλος και Γκέκας.

51′ Προσπαθεί να πιέσει ξανά η Ρουμανία, χωρίς όμως να έχει ουσία στο παιχνίδι της.

55′ ΓΚΟΛ για τη Ρουμανία. Αυτογκόλ. Ο Τοροσίδης με τον Χολέμπας μπερδεύτηκαν και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της Ελλάδας.

56′ Αλλαγή για τη Ρουμανία. Στη θέση του Τόρζε πέρασε ο Νικουλάε.

57′ Κίτρινη κάρτα στον Χολέμπας για μαρκάρισμα στον Μαξίμ.

59′ Πιέζουν και πάλι αρκετά οι Ρουμάνοι. Κέρδισαν δύο κόρνερ μέσα σε διάστημα δύο λεπτών.

62′ Δυνατό σουτ του Χόμπαν. Απομάκρυνε στην γωνία του ο Καρνέζης.

63′ Το παιχνίδι έχει πάρει φωτιά. Όλη η Ρουμανία μπροστά. Ψάχνει τις αντεπιθέσεις με τον Μήτρογλου η Ελλάδα.

65′ Φάουλ για τη Ρουμανία έξω από την μεγάλη περιοχή της Ελλάδας. Ο Λατοβλέβιτσι έστειλε τη μπάλα άουτ.

69′ Ετοιμάζεται για αλλαγή η Ελλάδα. Ο Σάμαρης θα είναι η πρώτη αλλαγή.

72′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ελλάδα. Αποχωρεί ο Τοροσίδης και μπαίνει ο Λουκάς Βύντρα.

73′ Δεύτερη αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Σάμαρης στη θέση του Καραγκούνη.

76′ Κρατάει η Ελλάδα. Σε λίγο θα είμαστε στα γήπεδα της Βραζιλίας!!!

77′ Ν΄ρο κόρνερ για τη Ρουμανία. Πάλι κόβει ο Σαμαράς με το κεφάλι.

78′ Σηκώθηκε για ζέσταμα ο Μανωλάς, καθώς ο Σιόβας είναι στο έδαφος και κρατάει το γόνατό του.

80′ Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Μανωλάς στη θέση του Σιόβα. Η δεύτερη αναγκαστική αλλαγή στο παιχνίδι.

84′ Έχει παγώσει ο ρυθμος του αγώνα. Η Ελλάδα κρατάει το σκορ.

86′ Τρίτη αλλαγή για τη Ρουμανία. Εκτός ο Στάνκου. Μέσα ο Γκρόζαβ.

89′ Κάρτα ο Τζιόλης για καθυστέρηση.

Τέλος αγώνα! Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ!!!!!!