Η «πράσινη» μηχανή πήρε μπροστά και με 60% στα τρίποντα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 82-63 της Λοκομοτιβ Κούμπαν στη Ρωσία, σε παιχνίδι για την 9η αγωνιστική των ομίλων της Ευρωλίγκας. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ανέβηκε στην 3η θέση του 4ου ομίλου.

Κορυφαίους για το «τριφύλλι» ήταν ο Αντώνης Φώτσης που σκόραρε 17 πόντους στο πιο καλή φετινή του εμφάνιση. Ακόμα 17 πόντους προσέθεσε ο Ούκιτς, ενώ με διψήφιο αριθμό πόντων ολοκλήρωσαν το ματς οι Κάρι (13), Διαμαντίδης (12), Μπράμος (11) και Λάσμε (10 ). Για την ομάδα του Κράσνονταρ διασώθηκε ο Γιασάιτις με 13 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ζεστός στο παιχνίδι και προηγήθηκε 6-0, όμως η Κούμπαν αντέδρασε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 23-21.

Η ομάδα του Πεδουλάκη έκανε εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο και άνοιξε τη διαφορά. Με πρωταγωνιστές τους Φώτση, Κάρι, Διαμαντίδη και Λάσμε, οι «πράσινοι» έκαναν επιμέρους 22-4, ξεφεύγοντας με +16 (43-27), στο 19′.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε την πολύ καλή εμφάνιση και με νέο επιμέρους σκορ 14-8, έφτασε στο +22 (60-38) στο 27′. Ο επίλογος γράφτηκε με δύο τρίποντα των Κάρι και Ούκιτς στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν και το σκορ διαμορφώθηκε στο 66-44. Η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί άνετα.