Ο Ολυμπιακός νίκησε τις απουσίες των Σπανούλη, Σλούκα, Πέτγουεϊ και Τσαϊρέλη και επικράτησε της Αναντολού Εφές με 86-75 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας σε παιχνίδι για το Top-16 της Ευρωλίγκας.

Πέντε παίκτες του Ολυμπιακού ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων. Στους 17 σταμάτησε ο Λαφαγέτ, ενώ νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ πέτυχε ο Πρίντεζης. Παράλληλα, 12 πόντους πρόσθεσε ο πολύ καλός και μαχητικός Παπαπέτρου, ενώ από 10 σημείωσαν οι Μάντζαρης και Χάντερ.

Από την Εφές, πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίκτης ήταν ο Στράτος Περπέρογλου, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους.

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι πριν το τζάμπολ οι «ερυθρόλευκοι» τίμησαν για την προσφορά τους στην ομάδα τους Ντούσαν Ίβκοβιτς και Στράτο Περπέρογλου.

Ο Ολυμπιακός ήταν νευρικός στην αρχή του αγώνα και βρέθηκε να χάνει 16-10, καθώς ήταν άστοχος στα σουτ τριών πόντων, αλλά και στις βολές. Με σερί 7-0 και τρίποντο του Πρίντεζη στην εκπνοή οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 17-16, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Δημήτρης Κατσίβελης, Ιωάννης Παπαπέτρου και Δημήτρης Αγραβάνης πήραν αρκετό χρόνο, λόγω των πολλών απουσιών και ο Ολυμπιακός συνέχισε να κοντράρει την Εφές, με αποτέλεσμα το παιχνίδι στο ημίχρονο να βρίσκεται στο 35-35.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πήραν σημαντική βοήθεια από τους Ερτέλ, Περπέρογλου και Κρστιτς. Η τουρκική ομάδα διατηρούσε το προβάδισμά της με το σκορ στο 46-50, όμως ο Λαφαγέτ έδωσε… ανάσα και μείωσε στον πόντο. Πάντως το σκορ στο 30’ ήταν 57-53 υπέρ της Εφές.

Στον επίλογο ο Ολυμπιακός πέτυχε σερί 6-0 και πέρασε μπροστά με 59-57. Μετά το 62-62, με τρίποντα του Παπαπέτρου και του Λαφαγέτ ο Ολυμπιακός έφτασε στο +7, περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος, ενώ η νίκη «σφραγίστηκε» στο σημείο που ο Λοτζέσκι σκόραρε και αυτός με τρίποντο και πέτυχε το 80-71.