Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον Β’ όμιλο της Ευρωλίγκας με ήττα 81-68 από την Εφές Αναντολού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου που αγωνίστηκε χωρίς τους Σπανούλη, Λοτζέσκι και Αγραβάνη θα παίξει στο Top-16 απέναντι σε Μπαρτσελόνα, Ρεάλ, Λαμποράλ Κούτσα, Ζαλγκίρις Κάουνας, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Χίμκι και Μπάμπεργκ.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Ντάνιελ Χάκετ με 19 πόντους, ενώ οι Πρίντεζης και Στρόμπερι πρόσθεσαν από 10. Για τους Τούρκους, κορυφαίοι ήταν οι Σάριτς και Ερτέλ με 13 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς χωρίς να μπορέσει να δείξει την απαραίτητη συγκέντρωση στην άμυνα και την επίθεση και το πλήρωσε, αφού από την άλλη η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς εκτός από εύστοχη, κατάφερε να μαζέψει και πολλά επιθετικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο 10’ με 11 πόντους (10-21).

Η εικόνα στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε πολύ. Η διαφορά ήταν ότι όποτε ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να πλησειάσει στο σκορ η Εφές απαντούσε άμεσα και αφού προηγήθηκε ακόμα και με +14 (39-25) το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Τούρκους να οδηγούν το σκορ με 40-29.

Η μέγιστη διαφορά καταγράφηκε στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Εφές ξέφυγε με 15 (38-53). Στο 30’ το σκορ παρέμεινε σε διψήφια διαφορά υπέρ των Τούρκων (54-64) με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται αρκετά στο σκοράρισμα.

Στον επίλογο με σερί 6-0 ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 8 (65-73), όμως και πάλι οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς πάτησαν… γκάζι και έφτασαν στο +12 (65-77). Από εκεί και πέρα, η Εφές σφράγισε τη νίκη και ολοκλήρωσε το ματς με το τελικό 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 29-40, 54-64, 68-81

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζέιμς 2, Χάντερ 7, Παπαπέτρου 6 (1), Στρόμπερι 10, Τσαϊρέλης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10 (1), Μάντζαρης 7 (2), Χάκετ 19 (1), Αθηναίου 5 (1).

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Τάιους 9, Μπαλμπάι, Μπράουν 10, Οσμάν 9 (2), Μπατούκ 6, Σάριτς 13 (2), Κορμκάζ 6, Γκρέιντζερ 5, Ερτέλ 13 (1), Ντίμπλερ 5 (1), Ντάνστον 5.