Την ήττα με σκορ 69-67 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα σε παιχνίδι για την 10η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας. Με αυτή τη νίκη οι «πράσινοι» είναι ισόβαθμοι με τους Σέρβους, οι οποίοι έχουν το πλεονέκτημα, καθώς επικράτησαν και στις δύο μάχες με το «τριφύλλι». Κορυφαίος για τους Σέρβους ήταν ο Κίνσεϊ με 19 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Μίλερ. Για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος Ουίλιαμς σταμάτησε στους 17, πετυχαίνοντας 15 στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ 11 πρόσθεσε ο Ραντούλιτσα. Ντεμπούτο έκανε ο Χάντερ, ο οποίος πέτυχε 4 πόντους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά το παιχνίδι και υπέπεσαν στην πρώτη περίοδο σε οκτώ και επτά λάθη αντίστοιχα. Στα τρία πρώτα λεπτά καμία ομάδα δεν σκόραρε, ενώ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 4-2 με καλάθι του Γκιστ, μετά από 3:37. Από εκεί και πέρα, οι «πράσινοι» βρήκαν τους τρόπους για να σκοράρουν και με επί μέρους 16-6 πήραν προβάδισμα στο 10’ με 18-10.

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο διατήρησε μία διαφορά ασφαλείας για αρκετά μεγάλο μέρος, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, καθώς παρουσιάστηκε ιδιαίτερα άστοχος στα σουτ τριών πόντων. Το πρώτο εύστοχο ήρθε από τον Τζέιμς Γκιστ, ο οποίος από την γωνία σκόραρε και έδωσε προβάδισμα εννέα πόντων (25-16) στην ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς. Ο Αστέρας αντέδρασε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και με πρωταγωνιστή τον Κίνσεϊ βρήκε τον τρόπο να ψαλιδίσει την διαφορά. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 31-28.

Καταστροφική ήταν η τρίτη περίοδος για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» έμειναν στο πρώτο τρίλεπτο με μόλις μία εύστοχη βολή του Ουίλιαμς από τεχνική ποινή και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο πετυχαίνοντας ακόμα δέκα πόντους. Αντίθετα, οι Σέρβοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με ηγέτη τον Κίνσεϊ, ο οποίος σκόραρε 11 πόντους, έτρεξαν επί μέρους σκορ 25-11 και προηγήθηκαν στο 30’ με +11 (53-42).

Στον επίλογο ο Παναθηναϊκός έκανε εκπληκτικό ντεμαράζ και ισοφάρισε γρήγορα σε 55-55. Πρωταγωνιστής ήταν ο Έλιοτ Ουίλιαμς, ο οποίος δεν είχε μέχρι τότε μεγάλη συνεισφορά στο παιχνίδι. Από το 55-42 που πέτυχε ο Μίσιτς. Ο Αμερικανός πήρε φόρα και σκόραρε 12 πόντους ανατρέποντας το παιχνίδι, στα μισά της τέταρτης περιόδου. Στη συνέχεια το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και το Ερυθρό Αστέρα να προηγείται με 61-57. Με δίποντο του Κίνσεϊ το σκορ έφτασε στο 63-57, ενώ στο ρολόι απέμεναν 78 δευτερόλεπτα. Στη συνέχεια ο Ραντούλιτσα με γκολ-φάουλ μείωσε σε 64-60, ενώ με τρίποντο του Ουίλιαμς το ματς ήρθε στον πόντο (64-63). Με δύο βολές του Ντάνγκουμπιτς ο Αστέρας έφτασε και πάλι στο +3, ενώ ο Καλάθης αστόχησε σε μία βολή. Με κάρφωμα του Μίλερ και τρίποντο του Πάβλοβιτς διαμορφώθηκε το τελικό 69-67.