Ο Λευτέρης Πετρούνιας έχασε στο νήμα το βάθρο των νικητών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής της Στουτγάρδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής με 14.733 βαθμούς πλασαρίστηκε στην τέταρτη θέση και έδειξε πως είναι ένας από τους κορυφαίους των κρίκων όλων των εποχών, καθώς αγωνίστηκε μετά από απουσία έντεκα μηνών λόγω προβλήματος τραυματισμού.

Πρώτος ήταν ο Τούρκος Ιμπραΐμ Τσολάκ με 14,933 βαθμούς, δεύτερος ο Ιταλός Μάρκο Λοντάντιο με 14,900 βαθμούς και τρίτος ο Γάλλος Σαμίρ Αΐτ Σαΐντ με 14,800 βαθμούς.

Οι τρεις πρώτοι αθλητές κατάκτησαν την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020, ενώ ο Πετρούνιας θα πρέπει να περιμένει και να προσπαθήσει για ένα εισιτήριο μέσω του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Τις υπόλοιπες θέσεις στον τελικό, κατέλαβαν κατά σειρά οι Αρτούρ Ζανέτι (Βραζιλία – 14,725), Ντένις Αμπλιάζιν (Ρωσία – 14,666), Αρτούρ Τοβμασιάν (Αρμενία – 14,200) και Νικ Κλέσινγκ (Γερμανία – 14,166).