Mε τον Σάσα Ζβέρεφ θα μονομαχήσει στα ημιτελικά του Σινσινάτι ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο, Νο.5 στον κόσμο, χρειάστηκε μόλις 59 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Κάσπερ Ρουντ (Νο.11) με 6-1, 6-3 και να πάρει το εισιτήριο για τον 10ο Masters ημιτελικό του. Σίγουρα είναι σε εξαιρετική κατάσταση ο 24χρονος Γερμανός!

Στο head to head το προβάδισμα του Τσιτσιπά είναι ξεκάθαρο, αφού σε οκτώ αγώνες έχει έξι νίκες. Την τελευταία, μάλιστα, την πέτυχε στα ημιτελικά του φετινού Roland Garros, μετά από ένα δραματικό ματς των πέντε σετ.

Συναντήθηκαν φέτος και στον τελικό του Ακαπούλκο, όπου ο Ζβέρεφ είχε πάρει τη νίκη στα δύο σετ.

Ο αγώνας θα αρχίσει στη 1 τα ξημερώματα της Κυριακής (22/8) και θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 6. Στον άλλο ημιτελικό θα αναμετρηθούν Ντανίλ Μεντβέντεφ και Αντρέι Ρούμπλεφ (20.00).

Πηγή: sdna.gr