Ο Λιονέλ Μέσι έδωσε μία μοναδική «παράσταση», με δύο ασίστ και ένα εκπληκτικό γκολ, για να οδηγήσει την Αργεντινή στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα μετά την νίκη με 3-0 επί του Ισημερινού.

Η Αργεντινή μπήκε πιο δυνατά και παρά τις χαμένες ευκαιρίες, προηγήθηκε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Μέσι με εκπληκτική ασίστ βρήκε τον Ντε Πολ ο οποίος έκανε το 1-0 στο 40ο λεπτό. Ο Ισημερινός πίεσε για την ισοφάριση και είχε τις ευκαιρίες για να τα καταφέρει. Αλλά τελικά συνέβη το αντίθετο, μιας και ο Μέσι ήταν για μία ακόμη φορά αυτός που έκανε την διαφορά ώστε με νέα ασίστ να βοηθήσει τον Λαουτάρο Μαρτίνες να κάνει το 2-0 στο 84ο λεπτό. Στο 89ο λεπτό ο Χινσάπιε ανέτρεψε τον Ντι Μαρία, με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι. Απόφαση που άλλαξε μετά την συνδρομή του VAR, αλλά για τον Μέσι… ήταν σαν πέναλτι αφού με φανταστικό σουτ έκανε το 3-0.

Η Αργεντινή θα αντιμετωπίσει την Κολομβία στον ημιτελικό.