Η αγωνιστική καθίζηση της Φενερμπαχτσέ στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν επέτρεψε στην ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς να υπερασπιστεί την έδρα της στο τουρκικό ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Euroleague, που βρήκε νικήτρια την πρωτοπόρο, Αναντολού Εφές.

Η περυσινή φιναλίστ πέρασε νικηφόρα με 81-73 από την «Ulker Sports and Event Hall» και βελτίωσε σε 11-2 το ρεκόρ της, πανηγυρίζοντας την έβδομη διαδοχική ευρωπαϊκή νίκη.

Στον αντίποδα, η Φενέρ υπέστη την ένατη ήττα της, πριν το ταξίδι στο ΟΑΚΑ, όπου θα αντιμετωπίσει (17/12) τον Παναθηναϊκό.

Η ευστοχία από τα 6.75μ. επέτρεψε στη Φενέρ να φανεί ανταγωνιστική στα πρώτα δύο δεκάλεπτα (38-38 στο ημίχρονο), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Με επιμέρους σκορ 21-11 της Αναντολού, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 30΄ στο -10 (49-59), ενώ στον… επίλογο του αγώνα παραδόθηκαν στις… ορέξεις των Λάρκιν (20π.) και Σιμόν (22π.).

Με 16 πόντους ο Ντέρικ Ουίλιαμς πρωταγωνίστησε στην επίθεση της Φενέρ, ενώ ο Κώστας Σλούκας έμεινε στο παρκέ 31 λεπτά με απολογισμό 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Επέστρεψε στις νίκες η Χίμκι

Με την παραγωγικότητα της στα ύψη, η Χίμκι δεν αγχώθηκε απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, την οποία και συνέτριψε με 104-87 στην «Arena Mytishchi».

Οι Ρώσοι επέστρεψαν εμφατικά στις νίκες και  έδωσαν τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών,  παραμένοντας έτσι στην οκτάδα με ρεκόρ 7-6. Στον αντίποδα η Άλμπα υπέστη την ένατη ήττα της.

Οι Ντέβιν Μπούκερ (24π.) και Αλεξέι Σβεντ (22π.) ηγήθηκαν της ρωσικής επίθεσης, ενώ από τους Γερμανούς ξεχώρισαν οι Ρόκας Γκιεντράιτις (17π.) και Λάντρι Νοκό (13π., 11ρ.).

Πέρασε νικηφόρα από το Βελιγράδι η Μπασκόνια

Με τον Νικ Στάουσκας (22π.) να δίνει ρεσιτάλ στην τρίτη περίοδο και τον Τορνικέ Σενγκέλια (19π.) να είναι σταθερή αξία στην επίθεση, η Μπασκόνια επέστρεψε στις νίκες με «διπλό», βελτιώνοντας σε 6-7 το ρεκόρ της.

Οι Βάσκοι πέρασαν νικηφόρα με 72-64 από το Βελιγράδι, απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα δίνοντας τέλος στο σερί των τριών νικών των Σέρβων.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, όταν ο Καναδός γκαρντ, Νικ Στάουσκας, αξιοποίησε όλα τα ελεύθερα σουτ, χαρίζοντας στην Μπασκόνια μία διψήφια διαφορά ασφαλείας (+13, 56-43 στο 30΄), η οποία ήταν αρκετή για να την οδηγήσει στο «διπλό».

Από την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, που τελείωσε τον αγώνα με το απογοητευτικό 5/22 τρίποντα, ο Λορένζο Μπράουν με 20 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση…

«Χαμογέλασαν» Μακάμπι και Σφαιρόπουλος στο ντέρμπι με την ΤΣΣΚΑ

Η άμυνά της Μακάμπι στο δεύτερο ημίχρονο «κλείδωσε» την ΤΣΣΚΑ με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παίρνει με ανατροπή το ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής στη Euroleague και τον τεχνικό των ισραηλινών να αναδεικνύεται νικητής στον ελληνικό «εμφύλιο» σε επίπεδο πάγκων.

Η πρωταθλήτρια Ισραήλ επικράτησε με 90-80 της πρωταθλήτριας Ευρώπης στο Τελ Αβίβ, συμπληρώνοντας τις τρεις διαδοχικές νίκες και εννέα στο σύνολο. Στον αντίποδα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είδε το ρεκόρ της να υποχωρεί σε 8-5.

Οι Ρώσοι «κόλλησαν» στους 28 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, τη στιγμή που οι Σκότι Ουίλμπεκιν (22π., 3/7τρ.), Ελάια Μπράιαντ (14π., 3/6τρ.), Κουίνσι Έισι (11π., 3/7τρ.) έδιναν ρεσιτάλ από τα 6.75 και ο Οθέλο Χάντερ (20π., 8ρ.) κοντά στο καλάθι.

Από την ΤΣΣΚΑ των 17 λαθών, που είχε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (29-20 στο 10΄, 52-45 στο 20΄), ο Μάικ Τζέιμς με 22 πόντους δεν ήταν αρκετός για το «διπλό».

Αξίζει να σημειωθεί ότι η «ομάδα του λαού» παρατάχθηκε με τέσσερις απουσίες (Νέιτ Ουόλτερς, Τζον Ντιμπαρτολομέο, Όμρι Κάσπι, Ταρίκ Μπλακ), ενώ ο Γιάννης Σφαιρόπουλος κράτησε 16 λεπτά στο παρκέ τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, με τον ομογενή γκαρντ να μετρά 7 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.