Η Λιλ πραγματοποιώντας τεράστια ανατροπή πέρασε νικηφόρα την Κυριακή με 3-2 σκορ από την έδρα της Λιόν, κι  έτσι ανέκτησε το προβάδισμα στη βαθμολογία έναντι της Παρί Σεν Ζερμέν, τέσσερις αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση του γαλλικού πρωταθλήματος.

Σε ένα απίθανο παιχνίδι στο «Groupama Stadium», οι «λιονέ» προηγήθηκαν 2-0, για να μειώσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Λιλ με εξαιρετικό φάουλ του Μπουράκ Γιλμάζ, μπαίνοντας έτσι εκ νέου στο παιχνίδι.

Οι «λιλουά» έφτασαν στην ισοφάριση στο 60΄, όταν από λάθος του Πακετά ο Γιλμάζ έβγαλε την ασίστ στον Ντέιβιντ για ρο 2-2, ενώ ήταν ο Τούρκος άσος που υπέγραψε την «ανατροπή τίτλου», σκοράροντας το νικητήριο γκολ στο 85΄, όταν στο τετ α τετ με τον Λόπες «έσκαψε» την μπάλα από πάνω του!

Πλέον, η Λιλ είναι στο +1 από την Παρί, στο +2 από τη Μονακό και στο +6 από τη Λιόν, που «αυτοκτόνησε» για πολλοστή φορά φέτος.