Μετά από δύο ισοπαλίες και μία ήττα, η Ατλέτικο Μαδρίτης επέστρεψε στις επιτυχίες. Αν και δυσκολεύτηκε, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε επιβλήθηκε το Σάββατο με 2-0 της Οσασούνα στο Wanda Metropolitano και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Το ματς κρίθηκε μέσα σε εννέα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μοράτα να ανοίγει το σκορ στο 67΄ και τον Σαούλ Νίγκεθ να «κλειδώνει» τη νίκη στο 75΄.

Νωρίτερα, χωρίς νικητή και γκολ (0-0) ολοκληρώθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο και την Έιμπαρ στο «Σαν Μαμές».

Αυτό το αποτέλεσμα δεν άφησε ικανοποιημένους τους γηπεδούχους, καθώς έχασαν έδαφος στην προσπάθεια για μια θέση στην Ευρώπη.

Αντίθετα, ο βαθμός ήταν «χρυσός» για την Έιμπαρ στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.